Announcement

Collapse
No announcement yet.

NATO aktualijos

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Robis
  replied


  J. Stoltenbergas: NATO modernizuoja savo vadovybės struktūrą


  NATO valstybių gynybos ministrai trečiadienį prasidėsiančiame susitikime peržiūrės Aljanso vadovybės struktūrą, antradienį pranešė generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir pridūrė, kad Europoje numatoma sukurti naują karinę vadovybę, siekiant efektyvesnio pajėgų perdislokavimo tarp valstybių ir tų pajėgų aprūpinimo.


  NATO gynybos ministrų dviejų dienų susitikimo išvakarėse surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjęs J.Stoltenbergas sakė, kad NATO vadovybės struktūros peržiūrėjimo reikia, kad Aljansas kaip ir anksčiau būtų pajėgus užtikrinti savo teritorijų saugumą ir stabilumą už savo sienų ribų. Ministrai turėtų pritarti planui, pagal kurį turėtų būti sukurtos dvi naujos karinės vadovybės „tarp Šiaurės Amerikos ir Europos jūroje esančių ryšių linijų apsaugai ir efektyvesniam pajėgų ir karinės technikos perkėlimui Europoje“, sakė Aljanso vadovas.
  Pasak jo, ministrai taip pat aptars papildomas galimybes didinti NATO pajėgų perkėlimo galimybes. Generalinis sekretorius taip pat atkreipė dėmesį į „glaudaus (veiksmų) koordinavimo su valstybių narių vyriausybėmis ir privačiuoju sektoriumi“ svarbą ir glaudų NATO ir ES šalių bendradarbiavimą šioje srityje. Buvęs Norvegijos premjeras sakė, kad vienas iš NATO vadovavimo struktūros peržiūrėjimo tikslų yra užtikrinti Aljanso pajėgumą reaguoti į kibernetines atakas taip pat efektyviai, kaip ir į puolimus „sausumoje, ore ir jūroje“.
  Susitikime planuojama kalbėti ir apie Šiaurės Korėjos branduolinę programą, kuri „kelia grėsmę NATO valstybėms ir jų partnerėms, taip pat tarptautinį branduolinio ginklo neplatinimo režimą“, sakė J.Stoltenbergas. Pasak jo, Aljansas turi „galimybę ir ryžto reaguoti į bet kokią agresiją“. Ministrų susitikimo darbotvarkėje taip pat numatyta aptarti padėtį Afganistane ir šalyje vykdomos NATO misijos „Tvirta parama“ (Resolute Support) stiprinimą, sakė J.Stoltenbergas. Prieš kelis mėnesius JAV pranešė, kad į šią misiją papildomai siunčiami keli tūkstančiai karių, kurių tikslas – „apmokyti, patarti ir padėti“ afganų saugumo pajėgoms. Pasak NATO vadovo, kitos Aljanso šalys taip pat turėtų prisidėti prie šio kontingento stiprinimo – maždaug pusę misijos karių turėtų sudaryti amerikiečiai, o kitą pusę – kitų NATO šalių pajėgos.

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/worl....d?id=76281177

  Komentuokite:


 • Robis
  replied


  Juodkalnijos opozicija: NATO artimiausiu metu šalyje įkurs dvi karines bazes  NATO artimiausiu metu įkurs dvi karines bazes Juodkalnijoje – pajūryje ir kalnuotoje vietovėje, interviu rusų laikraščiui „Izvestija“ sakė Juodkalnijos opozicinės Demokratinės liaudies partijos lyderis Milanas Kneževičius.


  Penktadienį paskelbtame interviu jis sakė: „NATO artimiausiu metu įkurs dvi karines bazes Juodkalnijoje. Tokie planai bus įgyvendinti per artimiausius dvejus metus – iki 2019-ųjų.“ M.Kneževiciaus nuomone, „labai tikėtina, kad viena bazė atsiras Juodkalnijos pajūryje, o kita – kokioje nors kalnuotoje vietovėje“. „Kalbama apie Siniajeviną ar Belasicą, … kur dėl geografinės padėties ir landšafto tinkamiausios sąlygos kurti karinę infrastruktūrą. Juk Juodkalniją į Aljansą … priėmė siekdami stiprinti NATO buvimą Viduržemio jūros, kurią jie nori visiškai kontroliuoti, (regione)“, – pažymėjo opozicijos lyderis.

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktual...azes-57-876230

  Komentuokite:


 • Robis
  replied  Ukrainos parlamentarai nubalsavo: šalis sieks tapti NATO nare


  Ukrainos parlamentas šiandien pritarė siekiui tapti NATO nare. Už tokį siekį balsavo 276 parlamentarai, prieš – 25. Pasak parlamento pirmininko Andrijaus Parubijaus, atėjo metas šį siekį įteisinti oficialiai ir padaryti tai vienu pagrindinių užsienio politikos tikslų. Ukrainos rytuose jau daugiau trejus metus tęsiasi karas su Rusijos remiamais kovotojais.

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktual...nare-57-809708

  Komentuokite:


 • Eimantas
  replied
  Juodkalnija oficialiai taps NATO nare

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktual...nare-57-807484

  Komentuokite:


 • Robis
  replied  Tai, ko D. Trumpas nepasakė Europai: tokių veiksmų nebuvo ištisus dešimtmečius


  Amerikos įsipareigojimai NATO šalių gynybai ir 5-ajam Vašingtono sutarties straipsniui lieka nepakitę, geležiniai. Tokius žodžius vienaip ar kitaip nuo Aljanso įkūrimo 1949 metais išsako kiekvienas JAV prezidentas. Iš Donaldo Trumpo to nusivylusi Europa neišgirdo, bet jo valdoma šalis ir be skambesnių kalbų imasi veiksmų, kurie svarbesni už bet kokius žodžius.

  Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/news/daily/medij....d?id=74837520

  Komentuokite:


 • Robis
  replied
  A. Merkel prognozės susimąstyti privers ir Lietuvą: tikėtina, kad išvydome tektoninio lūžio pradžią

  „Laikai, kai galėjome visiškai pasikliauti kitais, tam tikra prasme baigiasi“, – taip Miunchene pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Žinia kaipmat apskriejo visą pasaulį, mat tai įvertinta kaip aiškus signalas – Europa nebegali visiškai pasikliauti Donaldo Trumpo valdomomis JAV, o „europiečiai turi paimti likimą į savo rankas“. Ką išties reiškia tokie Berlyno signalai?
  (iš kairės) Prancūzijos prezidentas E. Macronas, JAV prezidentas D. Trumpas ir Vokietijos kanclerė A. Merkel


  Lyg tyčia leidinyje „Foreign policy“ neseniai pasirodė straipsnis, kuriame teigiama, kad būtent Vokietija patyliukais kuria ES armiją. Ne vieną dešimtmetį vokiečių, prancūzų ir kitų puoselėta idėja Europai turėti savo ginkluotąsias pajėgas, kurios karine galia galėtų prilygti amerikiečiams arba juos pakeisti, regis, stumiasi į priekį. Anot „Foreign policy“, šiemet Vokietija kartu su Čekija ir Rumunija žengė radikalų žingsnį, apeidamos biurokratines ir kitas kliūtis, kurios iki šiol trukdė ES karinėms pajėgoms sukurti. „Per artimiausius kelis mėnesius Rumunijos 81-oji mechanizuotoji brigada bus integruota į Vokietijos greitojo reagavimo pajėgų diviziją, o Čekijos 4-oji greitojo reagavimo brigada taps Vokietijos 10-osios šarvuotosios divizijos dalimi“, – teigiama straipsnyje. Taip bus pasekta dviejų Nyderlandų brigadų pavyzdžiu – viena jų priskirta Vokietijos greitojo reagavimo divizijai, o kita – 1-jai šarvuotajai divizijai. Nyderlandams tai buvo proga treniruotis su tankais, kurių olandų kariškiai buvo priversti atsisakyti 2011 metais. Anot Miunchene įsikūrusio Bundesvero universiteto profesoriaus Carlo Masalos, Vokietijos vyriausybė rodo norą tęsti Europos karinių pajėgų integraciją.
  Vokietija kasmet išleidžia milijardus eurų įvairioms programoms Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir kitur, nors su kariniais ir saugumo reikalais tai neturi nieko bendro. Ir nors pastaruoju metu gynybos finansavimas bei karinės pajėgos kiek ūgtelėjo, jis nėra pakankamas, turint omeny Vokietijos ambicijas bei poreikius. „Vokietija gali netgi neturėti politinės valios išplėsti savo karinius pajėgumus, todėl kilo idėja naudotis kitų, mažesnių, šalių pajėgomis mainais į išteklius. Toms mažoms šalims tokia iniciatyva yra būdas pritraukti Vokietiją ir labiau įvelti ją į Europos saugumo reikalus, kartu vengiant klaidžios Vokietijos karinės ekspansijos politikos“, – sakė C. Masala. Anot analitiko, ypač sklandaus bendradarbiavimo tikimasi su Skandinavijos šalimis ir tų valstybių kariuomenėmis, kurios naudoja nemažai Vokietijoje pagamintos ginkluotės bei technikos. Tarp tokių šalių yra ir Lietuva.

  Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/news/daily/medij....d?id=74777664

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  Šiuo metu Trump'as ir Stoltenbergas daro bendrą presskonferenciją. Trump'as pasakė NATO visaip giriančią kalbą. Viena iš citatų "I said it (NATO) was obsolete. It is no longer obsolete". Na ir aišku užsiminė, kad "everyone should pay their fare share. Some were not paying".

  Reikia pripažinti, paskuriniu metu Trump'o tonas pasikeitė mums naudinga linkme. Dėl ko turbūt reiktų pasidžiaugti.

  BBC straipsnis ir video: http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-39585029

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  JAV Vice Prezidentas Mike Pence Miuncheno saugumo konferencijoje užtikrino, kad JAV laikysis įsipareigojimų NATO. Tuo pačiu paminėjo Rusiją kaip agresorę Ukrainoje.

  Financial Times:
  Mike Pence pledges Washington’s unwavering support for Nato

  US vice-president Michael Pence has pledged the unwavering support of Washington for Nato, promising to hold Russia to account for its aggression in Ukraine.


  Visas straipsnis: https://www.ft.com/content/967a7728-...e-68d53499ed71

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  Šiaip smagu

  Linas Kojala

  3 hrs · Vilnius ·

  Elitinės Miuncheno Saugumo konferencijos atidarymo kalboje Vokietijos Gynybos ministrė Von der Leyen kalba apie Dainuojančią revoliuciją ir po okupacijų susigrąžintą Lietuvos - pilnavertės ES ir NATO narės - valstybingumą.

  Super!

  #DėmesioCentre...
  See More
  Image may contain: one or more people, people standing, suit and text

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  NATO didina dalyvavimą Juodojioje Jūroje. Nieko labai svarbaus, bet paminėtos mums ypač svarbios fraz4s ir principai. Visų pirma dėl NATO 5-ojo straipsnio.

  NATO seeks to boost Black Sea presence and cyber defenses


  The sharper focus on the Black Sea is aimed at improving situational awareness and conducting more robust training operations, he said. It comes as NATO is reinforcing its position in the Baltics and Poland.

  “We will not match Russia soldier for soldier, tank for tank or plane for plane,” Stoltenberg told reporters during a meeting of defense ministers in Brussels. “Our aim is to prevent conflict, not provoke it.”

  NATO now is in the midst of deploying four multinational battle groups in its Baltic member states — Poland, Estonia, Lithuania and Latvia — where each unit will serve as a combat-ready deterrent force.


  U.S. Defense Secretary Jim Mattis ruled out for now a military partnership with Russia in Syria, where the U.S. is leading a coalition in the fight against the Islamic State group.

  “We are not in a position to collaborate now on a military level,” Mattis said during a news conference in Brussels.

  On Thursday, Russian President Vladimir Putin suggested the U.S. and Russia should work more closely in Syria. President Donald Trump also has said he hopes the two longtime adversaries can find common ground in the battle against terrorism.

  Also on Thursday, allies approved an updated cyberdefense plan and established a road map to implement the cyber realm as a formal operational domain for NATO complete with “rapid reaction” teams that will help allies better defense against an array of unconventional hybrid attacks.

  In 2016, NATO experienced an average of 500 cyber intrusions per month, an increase of 60 percent over the previous year, NATO said.

  The decisions Thursday came one day after Mattis issued an ultimatum to NATO members, warning that the U.S. could “moderate” its support for the pace if members failed to increase their defense expenditures. Mattis’ statement stopped short of naming the consequences if allies failed to meet their obligations.

  The U.S. has upped its support for its European allies in the wake of Russia’s 2014 intervention in Ukraine, which prompted a series of measures designed to buttress defenses along NATO’s eastern flank. Washington’s $3.4 billion European Reassurance Initiative has sent a brigade of armored soldiers to Europe, along with tanks, combat aviation troops and other measures designed to send a signal of deterrence to Russia.

  While Moscow says it has no designs on NATO territory, some member states say Russia is unpredictable, aggressive and must be countered.

  “No longer can the American taxpayer carry a disproportionate share of the defense of Western values. Americans cannot care more for your children’s future security than you do,” Mattis told defense ministers on Wednesday.

  The defense minister of Britain — one of only five states that meet the NATO defense spending benchmark of 2 percent of gross domestic product — echoed Mattis’ concerns.

  “NATO has been a guarantee of mutual security for more than half a century,” Defense Minister Michael Fallon said. “Britain is now calling for our partners to step up and share burdens on spending and help it become more agile in dealing with new threats including cyber and terrorism.”

  While Stoltenberg declined to speculate on the ramifications if member nations fell short on defense spending, he insisted America’s commitment to NATO’s Article 5 — that an attack on one member requires a collective response from all — was ironclad.

  “Article 5 is unconditional,” he said.


  Stoltenberg said NATO members took Mattis’ words to heart and are prepared to spend more, continuing a recent trend by most alliance members that have have gradually increased expenditures.

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  DefenseNews straipsnis apie NATO iššūkius ir JAV indėlį į Aljanso tvirtumą. Paminėtos ir Baltijos šalys. Gaila ne pačiame geriausiame kontekste.

  Straipsnyje pateikiamos rekomendacijos, kaip reiktų elgtis JAV, siekiant efektyviai naudoti pinigus ir išlikti karine supergalybe, kuriai ant kulnų bando lipti Rusija ir Kinija, išleidžiančios gynybai gerokai mažiau.

  Rebuilding defenses: America and the NATO alliance

  The U.S. spends approximately $600 billion annually on defense — accounting for one-third of global defense spending. Our two nearest competitors are China, spending about $146 billion and Russia spending $66 billion. How is it, then, that both Russia and China can challenge U.S. power?
  ...
  Visas straipsnis: http://www.defensenews.com/articles/...-nato-alliance

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
  Po šito pasisakymo Junckeris mano akyse žlugo kaip politikas... Girdi jei Vokietija padidintų išlaidas gynybai iki 2 proc. nuo savo BVP, ji jau nebeturėtų perteklinio biudžeto - ajo, nuo gero gyvenimo išlepusiems vokiečiams tai matyt būtų tragedija... Trano logika.
  Aš pagalvojau labai panašiai. Jeigu anksčiau prie jo man buvo didelis klaustukas, dabar klaustukų nebėra. Gal aš ne iki galo suprantu diplomatinį protokolą ir nešarytus niuansus, bet ar tai, ką jis padarė, nėra diplomatinis netaktas? Net šalių prezidentai/premjerai nepainioja temų, nors yra atsakingi už visas sritis (t.y. tiek ES, tiek NATO). Kai šitas veikėjas, nebūdamas niekaip atsakingas už MATO reikalus, kiša savo trigrašį.

  Komentuokite:


 • Robis
  replied
  Originally posted by Trooper Peržiūrėti pranešimą
  Nežinau, ar tai laikytina tiesiogine NATO aktualija, bet va šitas ES veikėjas pradėjo kažką vapėti išlaidų gynybai tema. Aišku, Nauja JAV administracija galbūt keilia klausimų, bet visvien, kas per velnias? Junckeris sako, kad JAV neturėtų Europos šalims aiškinti apie išlaidas gynybai.

  Paryškinau, mano manymų, keisčiausią vietą.  Šaltinis: http://www.reuters.com/article/us-na...-idUSKBN15V31F

  Kodėl jis išvis kalba apie NATO reikalus? Ir kaip tokie siūlymai atrodo dabartinio apgailėtino išlaidų lygio kontekste?


  Manyčiau, čia matome iškylančią dilemą, dėl reformuotos NATO vizijos. Akivaizdu, kad JAV daugiau negali temti pagrindinio finansinio ir karinio krūvio, todėl siekia didesnio indėlio iš Europos ir Kanados partnerių, iš kitos pusės, matome kylančią iniciatyvą Europoje, dėl ES karinių pajėgų. Iš pirmo žvilgsnio šios iniciatyvos lyg ir nekonfliktuoja, bet geriau įsigilinus, galimas interesų ir skirtingų požiūrių neatitikimas. Bet kurio atveju galime sutikti, kad Europai atėjo laikas ženkliai padidinti finansinius ir karinius įsipareigojimus, kas žinoma ne visiems patinka. Pietų Europos šalys turi didelių finansinių problemų, todėl didinti karines išlaidas, joms didelis iššūkis. O be to, jos nejaučia išorinės grėsmės, kas taip pat nemotyvuoja jas didinti karinius biudžetus. Nežiūrint to, jau seniai sklando idėja apie ES karines pajėgas. Ar padidinusi savo indėlį į NATO, ar sukūrusi savo ES karines pajėgas, natūraliai Europa norės daugiau galių sprendžiant ir formuojant užsienio ir karinę politiką, kas gali ne visada patikti JAV. J.C. Juncker-as, žinomas eurobiurokratas, kuris yra didelis ES kariuomenės šalininkas, todėl manęs nestebina tokie jo pareiškimai, tik keista girdėti jo svaičiojimus apie NATO, juk jis yra ne NATO, o ES komisijos prezidentas.

  Komentuokite:


 • Danas
  replied
  Po šito pasisakymo Junckeris mano akyse žlugo kaip politikas... Girdi jei Vokietija padidintų išlaidas gynybai iki 2 proc. nuo savo BVP, ji jau nebeturėtų perteklinio biudžeto - ajo, nuo gero gyvenimo išlepusiems vokiečiams tai matyt būtų tragedija... Trano logika.

  Komentuokite:


 • Trooper
  replied
  Nežinau, ar tai laikytina tiesiogine NATO aktualija, bet va šitas ES veikėjas pradėjo kažką vapėti išlaidų gynybai tema. Aišku, Nauja JAV administracija galbūt keilia klausimų, bet visvien, kas per velnias? Junckeris sako, kad JAV neturėtų Europos šalims aiškinti apie išlaidas gynybai.

  Paryškinau, mano manymų, keisčiausią vietą.

  Europe must not bow to U.S. spending demands on NATO: EU's Juncker


  European Commission President Jean-Claude Juncker said on Thursday that Europe must not cave in to U.S demands to raise military spending, arguing that development and humanitarian aid could also count as security.

  U.S. President Donald Trump has raised questions about his commitment to the NATO defense alliance if European countries do not raise defense spending to 2 percent of economic output. The United States puts up 70 percent of alliance funds.

  U.S. Defense Secretary Jim Mattis warned North Atlantic Treaty Organization allies on Wednesday that they must honor military spending pledges to make sure the United States does not moderate its support.

  "It has been the American message for many, many years. I am very much against letting ourselves be pushed into this," Juncker said in a speech on the sidelines of the international Munich Security Conference.

  He said he knew that Germany would no longer have a budget surplus if it increased defense spending to 2 percent of GDP from 1.22 percent.

  "I don't like our American friends narrowing down this concept of security to the military," he said, arguing it would be sensible to look at a "modern stability policy" made up of several components.

  "If you look at what Europe is doing in defense, plus development aid, plus humanitarian aid, the comparison with the United States looks rather different. Modern politics cannot just be about raising defense spending," he said.

  "Europeans must bundle their defense spending better and spend the money more efficiently," he added.
  Šaltinis: http://www.reuters.com/article/us-na...-idUSKBN15V31F

  Kodėl jis išvis kalba apie NATO reikalus? Ir kaip tokie siūlymai atrodo dabartinio apgailėtino išlaidų lygio kontekste?

  Komentuokite:

Vykdoma...
X