Announcement

Collapse
No announcement yet.

Lietuvos kariuomenės artilerija

Collapse
X
 
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Lietuvos kariuomenės artilerija

  Šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės artilerijos istorija beveik išvien susijusi su kolkas vieninteliu Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionu.

  Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas  Artilerijos projekto koordinacinė grupė prie KAM įsteigta 2000 m. sausio mėnesį. Projekto iniciatoriai buvo plk. ltn. Vygantas Bukauskas ir plk. ltn. Rimantas Šiurys. Galimybė kurti Artilerijos batalioną atsirado Danijos Karalystės kariuomenei pasiūlius perduoti Lietuvai perginkluojamo danų artilerijos bataliono ginkluotę, techniką, šaudmenis bei suteikti visokeriopą materialinę bei metodinę pagalbą.
  Koordinacinė grupė administravo bataliono kūrimo darbus, palaikė ryšius su partneriais Danijoje. Danijos Karalystės ambasada Lietuvoje pasamdė grupę vertėjų, ir jie iš danų kalbos į lietuvių kalbą vertė artilerijos kovos statutus bei kitus norminius dokumentus, kuriais vadovaujasi mūsų artileristai. Rukloje, Didžiojo Lietuvos Etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko bazėje, kūrėsi Artilerijos batalionas, čia vyko būsimojo bataliono personalo atranka ir mokymas.

  Artilerijos batalionas dydžiu prilygsta standartiniam pėstininkų batalionui. Batalioną sudaro Štabas, Štabo baterija, ir trys ugnies baterijos.
  Prireikus Batalionas galės kautis keliose vietose iš karto, suskirstytas į smulkesnius kovinius vienetus. Iš Danijos gauta pabūklų, transporto, sviedinių. Lengvąja ginkluote batalionas aprūpintas iš Lietuvos kariuomenės išteklių.
  Gauti pabūklai - 105 mm haubicos. Šio tipo pabūklai tinkami mūsų šalies sąlygom, kur daug raižytų vietovių, miškų, įvairaus dydžio gyvenviečių ir šaudymas aukšta trajektorija daug patogesnis bei efektyvesnis.

  Haubicos kartu su minosvaidžiais ir beatošliaužiais pabūklais galės būti naudojamos kompleksiniam ugnies palaikymui.

  Giedraičio AB, gavęs įsakymą, išskleis batalioną ar jo padalinius į nurodytą operacijos rajoną, pasirengs kovos veiksmams ir vykdys ugnies paramą brigados padaliniams vykdantiems gynybos operacijas Lietuvoje savarankiškai arba aukštesnio junginio sudėtyje nacionaliniams ir/ar tarptautiniams (kolektyviniams) poreikiams įgyvendinti.


  http://kariuomene.kam.lt/lt/kariuome...atalionas.html

 • #2
  LK kariuomenė ginkluota 105 mm amerikietiškomis haubicomis.
  Haubica M-50 (M-101)
  Haubica – artilerijos pabūklas, skirtas šaudyti aukšta trajektorija. Juo naikinami taikiniai, esantys už įvairių kliūčių (kalvų, pastatų, medžių), trukdančių į juos šaudyti plokščia trajektorija. Haubicos tarp artilerijos pabūklų užima tarpinę vietą tarp patrankų ir mortyrų bei minosvaidžių. Patrankos skirtos šaudyti plokščia trajektorija, jų vamzdžiai gan ilgi, sviediniai nedideli, galingi parako užtaisai. Mortyros ir minosvaidžiai šaudo itin aukšta trajektorija. Haubicų trajektorija aukštesnė už patrankų, bet žemesnė nei mortyrų ir minosvaidžių. Haubicų šovinio parako užtaisas paprastai mažesnis nei patrankų, bet iššauna palyginti masyvų sviedinį.

  Haubica M-50 pradėta gaminti JAV Antrojo pasaulinio karo metu. Amerikiečių kariai šį ginklą naudojo visuose šio karo frontuose. Haubicos buvo naudojamas Korėjos ir Vietnamo karuose. Šiuo metu JAV ginkluotosios pajėgos šios haubicos savo reguliariose kariniuose vienetuose nebenaudoja, tačiau ji vis dar plačiai naudojama daugelyje pasaulio kariuomenių. Savo ginkluotėje šią haubicą turi tokios valstybės, kaip Australija, Danija, Graikija, Izraelis, Portugalija, Slovėnija, Turkija, Kanada ir daugelis kitų. Nors šis pabūklas gaminamas jau seniai, jis atitinka šiuolaikinio karo reikalavimus. Šaudymo taiklumą užtikrina moderni įranga (lazeriniai taikinių nustatymo prietaisai, termovizorinė ir naktinio matymo įranga, palydovinės navigacijos prietaisai). Mūsų kariuomenė Haubicas M-50 su visa būtina elektronine įranga gavo iš Danijos kariuomenės.
  TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS
  Kalibras 105 mm
  Vamzdžio ilgis 2,363 m
  Vamzdžio ilgis su drūtgaliu 2,574 m
  Bendras pabūklo ilgis kovinėje padėtyje 5,99 m
  Svoris 2030 kg
  Šaudmens svoris 14,97 kg
  Plotis kovinėje padėtyje 3,657 m
  Graižtvos 36
  Atatrankos mechanizmas Hidropneumatinis
  Aptarnaujantis personalas 8 žmonės
  Pradinis sviedinio greitis 472, 4 m/s
  Maksimalus šūvio nuotolis 11270 m
  http://kariuomene.kam.lt/lt/ginkluot...-50_m-101.html

  Komentuoti


  • #3
   2013 m. Klaipėda


   2015 m.
   Komentuoti


   • #4
    2013 m. Klaipėdoje vyko pagrindinė Kariuomenės ir visuomenės šventė, haubicos kartu su kita technika atgabentos iš Ruklos.

    2015 m. šventėje ginkluotė ir įranga pristatyta vietinių pajėgumų. Atkreipkit dėmesį į haubicų dažymo skirtumus, 2015 m. nuotraukose turbūt Danijos kariuomenės kamufliažas (jis toks "varliškesnis"). Greičiausiai tai ir bus iš Dragūnų batalionui perduotos artilerijos baterijos, bet ne Artilerijos bataliono, o iš atsarginio antro komplekto.

    Analogiškai ir Birutės batalione. Turbūt mažai kam mtytas video:

    Komentuoti


    • #5
     Klausimas žinantiems ar turintiems prielaidų:
     Kaip mūsų m50 (105 mm) ar būsimoms buksyruojamoms 155 mm. haubicoms išvengti atsakomosios priešininko ugnies ir spėti pasišalinti iki tol, kol "kažkas atskris atgal".
     Rusai giria savo "Zoopark" kompleksus ir aiškina,kad mūsų buksyruojamoji artilerija pasmerkta.

     Komentuoti


     • Donatas
      Donatas pakomentavo
      Tvarkyti komentarus
      Šiuo atveju Rusai teisus.Vieninteliai variantai užpirkt radarus "Artuhr", "COBRA", kurie leistų stebėti apšaudymą ir perspėt dalinius, kad pasitrauktų. Kitas variantas užpirkt radioelektroninės kovos kompleksus, kurie užslopintų "ZOOPARK" AR "Kredo" kompleksus

    • #6
     O kaip yra su tų senovinių M-50 taiklumu? Jos, kaip suprantu, turi tik rankinius taikymosi instrumentus t.y. jokios šiuolaikinės ugnies kontrolės sistemos? Koks realus tokio tipo artilerijos taiklumas naudojant tik rankinį taikymą?
     The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

     Komentuoti


     • #7
      Originally posted by Trooper
      O kaip yra su tų senovinių M-50 taiklumu? Jos, kaip suprantu, turi tik rankinius taikymosi instrumentus t.y. jokios šiuolaikinės ugnies kontrolės sistemos? Koks realus tokio tipo artilerijos taiklumas naudojant tik rankinį taikymą?
      Ne, ten instaliuota elektroninė taikymo įranga.

      Komentuoti


      • #8
       Originally posted by sausuolis
       Klausimas žinantiems ar turintiems prielaidų:
       Kaip mūsų m50 (105 mm) ar būsimoms buksyruojamoms 155 mm. haubicoms išvengti atsakomosios priešininko ugnies ir spėti pasišalinti iki tol, kol "kažkas atskris atgal".
       Rusai giria savo "Zoopark" kompleksus ir aiškina,kad mūsų buksyruojamoji artilerija pasmerkta.
       Keletas mano (ne profesionalaus artileristo) pasamprotavimų, paremtų pėstininko/ karo inžinieriaus patirtimi:

       1. Baterija turi veikti šuorais t.y. vienas būrys šaudo, o kitas tuo metu manevruoja arba yra pasiruošęs atidengti ugnį, pvz.: atsakomąją ugnį į priešo kontrbaterinę ugnį.

       2. Šaudymo pozicija turi būti parenkama naudojantis reljefo nelygumais, pvz.: tarp dviejų greta esančių kalvų, upės pakrančių išgraužose (tokių vietų gausu aplink Vilnių), tarp dviejų aukštų greta esančių mūrinių ar pan. pastatų.

       Toks pozicijos parinkimas atsakomosios ugnies atveju sumažins skeveldrų poveikį, priešui bus sunku pataikyti į siaurą plyšį arba trajektorija kliudys viršutinius pastatų aukštus nepadarydama žalos apačioje.

       3. Esant galimybei naudoti žemės kasimo techniką (pvz.: karo inžinerijos vienetų) šaudymo pozicijų įrengimui.

       4. Treniruoti pabūklo tarnybos greitį. Pasitraukimui po šūvio maximum 2 min. Manau, kad tai įmanoma ir nedaug nusileidžia savaeigiai artilerijai. Žmonės, kurie šaukia, kad tampoma artilerija pasmerkta nėra matę gerai treniruotų tarnybų.

       5. Maskavimasis pirmoje eilėje turi būti vykdomas nuo stebėjimo iš oro, tame tarpe ir nakties metu (tik raudonos spalvos, minimalūs šviesos šaltiniai).

       6. Šaudyti į priešą, kuris vykdo žygį t.y. nėra išskleidęs kontrbaterinių sekimo priemonių.

       7. Šaudyti maksimaliais (tolimais) nuotoliais, tai prailgina laiką atsitraukimui.

       8. Šaudyti blogomis oro sąlygomis (lyjant, sningant, esant rūkui).

       9. Esant galimybei pabūklų tampymui naudoti šarvuotus sunkvežimius (ala SISU), tai padidins gyvybingumą žygio metu.

       10. Pereiti nuo 105 mm kalibro prie 155 mm, nes tai padidins šaudymo atstumą ir poveikį priešui, užtikrins šaudmenų unifikavimą ir t.t.

       11. Turėkit omenyje, kad ne visi priešo artilerijos padaliniai yra aprūpinti kontrbaterinėmis sekimo priemonėmis, tačiau elgtis reikia itin atsargiai t.y. taip tarsi tokia grėsmė būtų nuolat.

       12. Įrenginėti netikras/ klaidinančias artilerijos pozicija su pabūklų maketais. Tokių pozicijų imitavimui papildomai galima naudoti sprogstamuosius užtaisus (ala fejerverkus).

       Mano subjektyvia nuomone, Lietuva galėtų realiai (už nebrangiai) rinktis tarp šių dviejų tampomų 155 mm haubicų:

       vokiška FH70 https://en.wikipedia.org/wiki/FH70

       švediška FH77 https://en.wikipedia.org/wiki/Haubits_FH77
       Last edited by AurimasLT; 4 March 2016, 14:10.

       Komentuoti


       • #9
        Įdomu, o kuo gi jums gerokai lengvesnė M777 nepatinka?
        Dėl kainos?

        Komentuoti


        • #10
         Patinka, bet:

         - greičiausiai už vieną naują M777 galima nupirkti 1,5 ar net 2 dėvėtas PzH 2000;

         - investuoti didelius pinigus verta tik į savaeiges sistemas. PzH 2000 buvo kaip reta geras LK pirkinys. Vienintelis priekaištas jam- kroatai buvo greitesni ir, galimai, nulesė geresnės būklės haubicas;

         - nesu įsigilinęs, todėl klausiu ar M777 užtaisai (ne šaudmenys) unifikuoti su PzH 2000?

         - FH70/FH77, greičiausiai, gautumėm veltui ar už simbolinę kainą. Šiame scenarijuje atsiranda logika turėti tampomos artilerijos batalioną.

         Trumpai tiek.

         Komentuoti


         • #11
          Originally posted by AurimasLT
          Patinka, bet:

          - greičiausiai už vieną naują M777 galima nupirkti 1,5 ar net 2 dėvėtas PzH 2000;

          - investuoti didelius pinigus verta tik į savaeiges sistemas. PzH 2000 buvo kaip reta geras LK pirkinys. Vienintelis priekaištas jam- kroatai buvo greitesni ir, galimai, nulesė geresnės būklės haubicas;

          - nesu įsigilinęs, todėl klausiu ar M777 užtaisai (ne šaudmenys) unifikuoti su PzH 2000?

          - FH70/FH77, greičiausiai, gautumėm veltui ar už simbolinę kainą. Šiame scenarijuje atsiranda logika turėti tampomos artilerijos batalioną.

          Trumpai tiek.
          kažko abejoju tokia didele M777 kaina, bet pagrįsti negaliu.
          M777 bent su excalibur tikrai šaudė ir rekordus demonstravo.

          Komentuoti


          • #12
           Originally posted by AurimasLT
           - nesu įsigilinęs, todėl klausiu ar M777 užtaisai (ne šaudmenys) unifikuoti su PzH 2000?
           Na turėtų būt unifikuoti - žiū ką rašo:

           Modular Propelling Charge System by Rheinmetall – enhancing the firepower of artillery
           ......
           The modules were developed and qualified for use in all NATO standard 39 and 52 calibre gun configurations with associated projectiles in accordance with the Joint Ballistic Memorandum of Understanding (JBMoU).
           O JBMoU galima pasižiūrėt čia.           Komentuoti


           • #13
            Kovinio šaudymo pratybos iš 105 mm haubicų M-50 Kairių poligone            Kovinio šaudymo pratybos
            Artilerijos kovinio šaudymo pratybos GRIAUSMINGAS VILKAS
            Kariuomenės vadas gen. ltn. Arvydas Pocius stebėjo kovinio šaudymo pratybas


            Rezervo karių koviniai šaudymai iš haubicų            JAV ir Lietuvos artilerija šaudė į taikinius jūroje


            Komentuoti


            • #14
             Originally posted by sausuolis

             kažko abejoju tokia didele M777 kaina, bet pagrįsti negaliu.
             M777 bent su excalibur tikrai šaudė ir rekordus demonstravo.
             Wiki sako, kad viena M777 gali kainuoti ~ 6,1 mln. USD.

             Lietuva už 21 haubicą ir eilę kitos technikos sumokėjo 16,2 mln. Eur.             On 2 August 2013, India requested the sale of 145 M777 howitzers for $885 million

             Komentuoti


             • #15
              Originally posted by AurimasLT

              Wiki sako, kad viena M777 gali kainuoti ~ 6,1 mln. USD.

              Lietuva už 21 haubicą ir eilę kitos technikos sumokėjo 16,2 mln. Eur.
              Jei visai tiksliai: Artilerijos pajėgumų stiprinimo projektui iki 2019 metų skirta 58,3 mln. eurų. Iš šios sumos 16,2 mln. eurų bus sumokėta Vokietijai už 53 technikos vienetus. Už likusias lėšas (42,1 mln. eurų) bus modernizuota gaunama technika, į ją sumontuota mūšio valdymo sistema, ryšių ir vadovavimo priemonės, naujosioms haubicoms pritaikyta karinė infrastruktūra bei vykdomas personalo apmokymas, pranešė ministerija.

              Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=69123838

              Komentuoti

              Vykdoma...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎