Announcement

Collapse
No announcement yet.

Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP)

Collapse
X
 
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP)  Lietuvos kariuomenės specialiosios pajėgos pradėjo formuotis 1995 m. Tai buvo nedidelis karinis vienetas, kuris vėliau tapo atskira Lietuvos kariuomenės dalimi. Oficialiai Specialiosios pajėgos įsteigtos 2004 m., kai atskiriems specialiųjų operacijų vienetams pradėjo vadovauti bendras štabas ir buvo įkurtas Specialiųjų operacijų junginys (SOJ).

  Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginys 2008 metų balandžio 3 d. de jure tapo specialiųjų operacijų pajėgomis (SOP).

  Specialiųjų operacijų pajėgų branduolį sudaro Ypatingosios paskirties tarnyba (YPT), Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas (VDJB), Kovinių narų tarnybą (KNT), o Karinių oro pajėgų Specialiųjų operacijų grandis (SOG) pavaldi SOP operacijų valdymo lygmeniu. Specialiųjų operacijų pajėgos yra formuojamos remiantis savanoriškumo, atrankos bei specialaus parengimo principais.

  Specialiųjų pajėgų užduotys - specialioji žvalgyba, tiesioginiai veiksmai ir karinė pagalba.

  Specialiosios pajėgos taip pat vykdo ir kitas atskiras užduotis, tokias kaip svarbių asmenų apsaugą taikos metu. Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos gali būti pasitelktos Lietuvos teritorijoje taikos metu tais atvejais, kai teisėtvarkos institucijos neturi reikiamų pajėgumų ar jų neužtenka reaguoti į teroristinius išpuolius. Dėl savo galimybių specialiosios pajėgos yra šalies pagrindinės greitojo reagavimo pajėgos, vykdančios kovos su terorizmu bei esant suvereniteto pažeidimui operacijas.
  Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų uždaviniai
  • Kova su terorizmu Lietuvoje ir už jos ribų
  • Karinė parama
  • Nekonvencinis karas
  • Specialioji žvalgyba
  • Tiesioginiai veiksmai
  • Svarbių asmenų apsauga
  • Įkaitų išlaisvinimo operacijos
  www.kam.lt

 • #2
  Ypatingosios paskirties tarnyba (YPT)  Ypatingosios paskirties tarnybos (YPT) užduotys – kovos su terorizmu operacijos, įkaitų vadavimas, tiesioginiai veiksmai.
  1997 metais Krašto apsaugos savanorių pajėgose buvo suformuota Lietuvos kariuomenės Ypatingosios paskirties tarnyba. Po 2001 metų tragiškų įvykių Niujorke (JAV), nutarta šios tarnybos pagrindu suformuoti kontrteroristinį Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų karinį junginį.
  2007 metų balandžio mėn. Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginio Ypatingosios paskirties tarnyba minėjo 10 –ąsias įkūrimo metines.
  Neoficialus tarnybos formavimas buvo pradėtas 1995 m. Tuo metu buvo intensyviai kuriamos atrankos ir rengimo programos, renkami žmonės. Po dviejų metų, 1997 m., jau oficialiai įkurtas Ypatingosios paskirties skyrius prie Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT).
  Per kelerius metus keitėsi tarnybos pavadinimas ir pavaldumas, atsižvelgiant į keliamas užduotis ir plėtrą, skyrius buvo pervadintas tarnyba ir tapo pavaldus tiesiogiai kariuomenės vadui.
  Rugsėjo 11 d. teroro aktai JAV buvo postūmis YPT plėtrai ir specialiųjų operacijų vieneto kūrimui. 2002 m. Lietuvai įsijungus į JAV vadovaujamą operaciją „Tvirta taika” Afganistane, YPT kariai dvejus metus sėkmingai kovojo „Aitvaro” eskadronų sudėtyje.
  2004 m. suformavus nuolatinį Specialiųjų operacijų junginį, YPT tapo sudėtine junginio dalimi.
  Viena pagrindinių YPT užduočių – kovos su terorizmu operacijos, teroristinių grupių neutralizavimas, įkaitų vadavimas. Tarnyba vykdo ir kitas specialiąsias operacijas – specialiąją žvalgybą ir asmenų apsaugą.
  Ypatingosios paskirties tarnybos kariai yra vadinami žaliukais. Vardas „žaliukas” buvo pasirinktas ne atsitiktinai. Jau tuomet atsigręžta į Lietuvos istoriją ir surastos sąsajos su ginkluotojo antisovietinio pasipriešinimo, kuris vyko 1944-1953 m. Lietuvoje, kovotojais.
  Šiandienos žaliukai išsaugojo pokario žaliukų atminimą ne tik pasivadindami jų vardu. Pokario rezistencijos kovotojų organizuotumas, drausmė, ryžtas ir pasiaukojimas buvo ir bus puikus pavyzdys ir motyvacijos šaltinis šiuolaikiniams žaliukams, siekiantiems tęsti garbingas tradicijas.
  „Žaliuko” antsiuvą nešioja tik patys geriausi YPT kariai, praėję atranką, sudėtingus mokymus ir ilgą parengimą.
  www.kam.lt

  Komentuoti


  • #3
   Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas (VDJB)


   Bataliono užduotys:
   1. SOP kovinių vienetų parama kontrteroristinių ir kitų specialiųjų operacijų metu;
   2. Specialioji žvalgyba ir stebėjimas.


   2004 m. tapus Specialiųjų operacijų junginio dalimi, pasikeitė bataliono struktūra. Batalionas reorganizuotas į dalinį, atitinkantį specialiųjų operacijų funkcijas ir užduotis. Nustatyti visiems batalione tarnaujantiems kariams vienodi kvalifikaciniai kriterijai: atranka, bazinis kario rengimas, specialus kovinis rengimas.

   2005 atsisakyta privalomosios pradinės karo tarnybos karių, visus resursus ir dėmesį sutelkiant profesionalių karių rengimui.

   Bataliono kariai ruošiami kovoti mažų padalinių sudėtyje, infiltruojantis iš oro, vandens, sausuma, veikti kalnuotoje vietovėje ir įvairiose klimatinėse zonose. Moderni ginkluotė, pritaikyta ekipuotė, ryšio ir stebėjimo priemonės, lengvoji technika yra tik priemonės užduotims vykdyti, svarbiausia yra karių kvalifikacija, motyvacija bei pasiryžimas tarnaujant Lietuvai.

   Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas yra vartai į Specialiųjų operacijų pajėgų padalinius.
   www.kam.lt

   Komentuoti


   • #4
    Kovinių narų tarnyba (KNT)    Kovinių narų tarnybos užduotys:
    • specialioji žvalgyba (sausumoje, vandenyje)
    • tiesioginiai veiksmai (sausumoje, vandenyje)
    • abordažo, sulaikymo ir eskortavimo operacijos
    • karinė parama

    Kovinių narų tarnybos kariai, vadovaudamiesi atrankos į SOP principais vykdo karių atranką į KNT, organizuoja ir veda kursus bei kitus mokomuosius užsiėmimus KNT kariams, dalyvauja nacionalinėse, tarptautinėse operacijose ir pratybose bei kituose tarptautinio karinio bendradarbiavimo renginiuose.

    www.kam.lt

    Komentuoti


    • #5
     Specialiųjų operacijų grandis (SOG)     Specialiųjų operacijų grandies (SOG) užduotys – infiltracija ir eksfiltracija, patruliavimas ir žvalgyba iš oro, parama ugnimi, transportavimas bei medicininė evakuacija.
     www.kam.lt

     Komentuoti


     • #6
      Specialiosios pajėgos 1991-2004 m.

      Komentuoti


      • #7
       Laisvalaikio skaitiniams:

       Komentuoti


       • #8
        Rusai vertina mūsų pajėgas;

        По оценкам специалистов НАТО, подразделения сил специальных операций Литвы являются одними из наиболее подготовленных не только среди новых, но и среди старых членов Альянса.

        Информационно-аналитический ресурс о событиях в мире: текущие новости, еженедельные обзоры, обсуждения.

        Komentuoti


        • #9
         Originally posted by sausuolis
         Jie buvo nuostabūs kovotojai, žiaurūs ir džiaugsmingi mūšyje, nuolat gyveno kontroliuojamo beatodairiškumo sąlygomis.
         Manęs tai toks apibūdinimas kažko nedžiugina - mes ką, zulusai kažkokie? :D         Last edited by Danas; 24 February 2016, 17:14.

         Komentuoti


         • #10
          Originally posted by Eimantas
          Kovinių narų tarnyba
          Kalbant apie kovinių narų tarnybą man visada kildavo klausimas ar jie pasirengę naikinti taikinius (laivus, tiltų atramas ir pan.) sprogdinimo būdu? Mano LKA laikų kursiokas tarnavo kovinių narų tarnyboje. Buvau jam uždavęs šį klausimą, bet atsakymas buvo labai miglotas (juokelio tipo).

          Iš to pasidariau išvadas, kad:
          • Lietuvos kovinių narų tarnyba neturi didelės galios standartinių sprogmenų, skirtų vandenyje esančių taikinių (laivų, tiltų atramų ir pan.) naikinimui;
          • Lietuvos kovinių narų tarnyba bus naudojama kaip maži jūrų pėstininkų daliniai.
          Aukščiau išvardintos (galimai klaidingos?) išvados labai liūdina, nes tai reiškia, kad dar nepasiekėme 2PK laikų vokiečių Kleinkampfverband ir italų lygio. Tiltai per Nemuną (Pagėgiai, Jurbarkas), kuriuos prarasime pirmą karo dieną taip ir liks nesusprogdinti...
          Last edited by AurimasLT; 25 February 2016, 08:44.

          Komentuoti


          • #11
           Man butu tikrai sunkiai suvokiama kaip kariuomenes Specialiuju pajegu, specializuoto padalinio nariai nemoketu atlikti to kas tam padaliniu turetu buti pagrindine veiklos sritimi.
           Kitas suvokiamas, bet dalykas, kuriam nepritarciau-KAM siusti profesionalus i galima zuti kai tiltus galima uzminuoti tiesiog dabar ir susprogdinti per atstuma, net jei ten blokuotas mobilus rysys.

           Komentuoti


           • #12
            Dar yra KJP Povandeninių veiksmų komanda.

            http://kariuomene.kam.lt/lt/kariuome...u_komanda.html

            Komentuoti


            • #13
             Originally posted by sausuolis
             Kitas suvokiamas, bet dalykas, kuriam nepritarciau-KAM siusti profesionalus i galima zuti kai tiltus galima uzminuoti tiesiog dabar ir susprogdinti per atstuma, net jei ten blokuotas mobilus rysys.
             Kas leis užminuoti tiltus taikos metu? Labai gaila, bet Lietuvoje per artimiausius 5-10 metų to neįsivaizduoju.
             Net jei būtų planuojamas tiltų sprogdinimas, tai egzistuoja SKIRTINGI parengties lygiai, pvz.:
             1. Sprogstamosios medžiagos sandėliuojamos šalia;
             2. Sprogstamosios medžiagos be sprogdiklių sudėtos tilto konstrukcijose;
             3. Sprogstamosios medžiagos su sprogdikliais sudėtos tilto konstrukcijose.
             Norint išnaudoti tokį pasiruošimą (Pagėgiuose realu? spėti tik esant 3 lygiui, žr. aukščiau) sprendimą dėl MILIJONINĖS vertės infrastruktūros objektų sunaikinimo reikia priimti PIRMOMIS priešo atakos minutėmis (tas pats Pagėgių atvejis). Kas priims tokį sprendimą? Per kiek laiko? Ukraina negalėjo priimti sprendimo dėl Krymo gynybos SAVAITĖMIS IR MĖNESIAIS.

             Kalbant apie pačius sprogdiklių inicijavimo būdus:
             • Radijo ir mobilus ryšys su didele tikimybe netinka (ypač taikos metu), nes signalas gali būti sugeneruotas atsitiktinai arba užblokuotas;
             • Sprogdinimui detonuojančia virvute reikia būti pakankamai arti objekto;
             • Sprogdinimui elektriniu būdu (laidais) irgi reikia būti pakankamai arti objekto.


             Komentuoti


             • #14
              Originally posted by sausuolis
              Man butu tikrai sunkiai suvokiama kaip kariuomenes Specialiuju pajegu, specializuoto padalinio nariai nemoketu atlikti to kas tam padaliniu turetu buti pagrindine veiklos sritimi.
              Tarp gebėjimo (A) išnerti iš vandens ir pašaudyti iš MP5 (nukaunant pora „salagų“) ir (B) pasiruošimo naikinti didelės svarbos taikinius vandenyje, naudojant didelės galios standartinius sprogmenis yra MILŽINIŠKAS kokybinis skirtumas. Kaip pavyzdys: šiuo metu Sirijos opozicija nesugeba atakuoti matomumo iš kranto ribose esančių Rusijos laivų, nors kurortinėse zonose turėtų būti gausu nardymo įrangos ir instruktorių.
              Laivų naikinimui, kaip pavyzdys reikalinga (įskaitant, bet neapsiribojant):
              • Vandens aplinkai pritaikytų magnetinių užtaisų su uždelsto veikimo sprogdikliais arba sprogdikliais suveikiančiais taikiniui pasiekus atitinkamą greitį;
              • Dugninių (uostinių) minų ir jų povandeninės transportavimo įrangos;
              • Nedidelės torpedos tipo plūdrių užtaisų, subalansuotų transportavimui po vandeniu, juos vėliau paskandinant po taikiniu ir paleidžiant uždelsto veikimo sprogdiklį;
              • Nuotoliniu būdu valdomų, greitaeigių, sprogmenimis pakrautų, katerių su dideliais (lanko tipo?) kontaktiniais sprogdikliais priekinėje dalyje.
              Tilto atrama yra viena tvirčiausių (skirtingai, nei antžeminė dalis) tilto vietų, todėl jos susprogdinimui reikia tų pačių nedidelės torpedos tipo plūdrių užtaisų, subalansuotų transportavimui po vandeniu, juos vėliau paskandinant prie taikinio ir paleidžiant uždelsto veikimo sprogdiklį. Matomai, yra ir daugiau priemonių bei metodų.

              Spėju, kad mūsų narai gali/ geba/ turi panaudoti trotilą sausumoje ar po vandeniu, bet to neužtenka laivams, tiltams ir pan.
              Last edited by AurimasLT; 25 February 2016, 09:45.

              Komentuoti


              • #15
               Gal žinantieji galėtų šiek tiek apšviesti, koks yra realus Lietuvos SOP parengimo lygis? Na, tarkim, jeigu etalonu laikytume JAV Devgru arba Delta? Suprantru, kad tokios informacijos niekas viešai neskelbia (kaip ir apie atitinkamas JAV ir kitų šalių pajėgas) ir tiksliai žinančių yra labai mažai, bet gal yra kažkokia bendra idėja, kur iš tikrųjų stovi Lietuvos SOP, lyginant su žinomų pasaulio SOP pajėgų etalonais? Ar tas lygis yra daugmaž panašus? Tik šiek tiek žemesnis? Smarkiai žemesnis? O gal net geresnis?
               The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

               Komentuoti

               Vykdoma...
               X
               😀
               🥰
               🤢
               😎
               😡
               👍
               👎