Announcement

Collapse
No announcement yet.

Baltijos šalių apginamumas NATO kontekste

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Baltijos šalių apginamumas NATO kontekste

  Tema be galo aktuali. Anksčiau apie tia buvo nešnekama arba šnekama labai aptakia, bet šiam laikui prieita iki to, kad jau kalbama apie skaičius, kurių reiktų norint apginti Baltijos šalis nuo potencialios Rusijos agresijos

  Vaido Saldžiūno straipsnis Delfi ta tema
  Baltijos šalyse JAV ekspertai vertino pasiruošimą gintis: dėl Rusijos viskas nuspręsta

  Keletas svarbesnių niuansų:

  Karo simuliaciją atlikusių RAND ekspertų skaičiavimais, po 36-60 valandų nuo Rusijos sausumos pajėgų invazijos pradžios NATO pajėgos Baltijos šalyse būtų įveiktos, o atkovoti prarastą teritoriją būtų itin sudėtinga.
  Šiek tiek skaičių
  RAND ekspertai pagal senąjį Šaltojo karo laikų modelį paskaičiavo, kad norėdamos užtikrinti Baltijos šalių gynybą, vien JAV šiame regione turėtų dislokuoti maždaug 7 brigados, įskaitant šarvuotuosius dalinius, palaikomus aviacijos ir artilerijos. Vieną brigados kovinę grupę sudaro nuo 3 iki 6 tūkst. karių. Tokia programa, anot ekspertų, kainuotų apie 2,7 mlrd. dolerių per metus.
  Papildoma JAV brigada

  Šiuo metu Europoje yra dislokuotos dvi JAV brigados – viena Italijoje ir viena Vokietijoje, tačiau jas dažnai iš vėžių išmuša nuolatinė sąjungininkų pajėgų rotacija. Naujasis 3,4 mlrd. dolerių planas numato dar vieną papildomą brigadą, kurią sudarytų išskirtinai JAV kariai ir kurie būtų dislokuoti Rytų bei Vidurio Europos šalyse.
  Apie PLG poreikį
  Pirmosios fazės išvadose pabrėžiama, kad JAV armijai būtina stiprinti artimojo bei vidutinio nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemas – „Stinger“ bei „Patriot“. Pastarąsias rotaciniu principu siūloma dislokuoti Rytų ir Vidurio Europos šalyse.

  Iš visko kaip ir aišku viena: Europos NATO šalys (ir ypač Rytų Europos šalys) privalo didinti išlaidas ir stiprinti gynybinius pajėgumus.
  The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

 • #2
  Tiks šiai temai - kas yra NRF ir VJTF:

  Fact Sheet - NATO Response Force (NRF)

  Anot šio šaltinio, Very High Readiness Joint Task Force (VJTF) - tai multinacionalinė NATO brigada (apie 5000 karių), turinti savo sudėtyje iki 5 manevrinių batalionų ir remiama oro, jūros ir specialiųjų pajėgų. Reakcijos laikas - nuo 2 (patys "šustriausi" brigados padaliniai) iki 7 dienų (dauguma likusių brigados padalinių). Kaip suprantu VJTF ir yra ta jėga, kuri pirmoji mums turėtų ateit į pagalbą, jei pakviptų svilėsiais.
  Last edited by Danas; 24 March 2016, 10:21.

  Komentuoti


  • #3
   Šita naujiena liko kažkaip nepaminėta

   Naujoji Karinė strategija: Rusijos karinė agresija prieš Lietuvą – reali
   Patvirtintoje naujoje Lietuvos Karinėje strategijoje konstatuojama, kad Rusijos veiksmai, griaunantys taisyklėmis pagrįstą Europos saugumo sistemą, kelia didžiausią grėsmę Lietuvos saugumui, penktadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
   Joje taip pat teigiama, kad Lietuvos saugumo aplinka pablogėjo.

   Dokumente nurodoma, kad konvencinės karinės agresijos prieš Lietuvą ar kitas regiono šalis tikimybė nebėra teorinė ir ateityje gali didėti. Taip pat pabrėžiama, kad Lietuvos kariuomenė turi būti pasirengusi atsakyti į nekonvencionio pobūdžio grėsmes, pavyzdžiui, nereguliarias ginkluotas formuotes, informacines ir kibernetines atakas.

   „2012 metų Karinė strategija nebeatitiko saugumo realijų ir kylančių naujų užduočių Lietuvos kariuomenei. Įvertinus Gruzijos ir Ukrainos patirtį, Lietuvos kariuomenė turi būti pasirengusi reaguoti nedelsiant tiek savarankiškai, tiek kartu su sąjungininkais tiek į įprastas karines, tiek į nekonvencines grėsmes“, – pranešime teigė krašto apsaugos ministras J.Olekas.

   Strategijoje įtvirtinamas siekis turėti nuolat dislokuotas NATO sąjungininkų pajėgas ir ginkluotę Lietuvoje. Taip pat įtrauktos nuostatos dėl paramos Rytų kaimynystės šalių saugumo reformoms ir vietinių pajėgumų stiprinimui.

   Strategijoje nesikeičia pagrindinis karinis tikslas – kartu su sąjungininkais užtikrinti patikimą atgrasymą, o, nepavykus atgrasinti, savarankiškai ir kartu su sąjungininkais užtikrinti Lietuvos gynybą. Atsižvelgiant į teisės aktų pakeitimus, pabrėžiamas Lietuvos kariuomenės gebėjimas taikos metu vykdyti ribotas karines operacijas reaguojant į vietinio pobūdžio ginkluotus incidentus ir sienos pažeidimus.

   Strategijoje nustatomi nauji reikalavimai Lietuvos kariuomenei: įtvirtinamas gebėjimas greitai pakeisti taikos meto struktūrą į karo, nuolat išlaikyti aukštos parengties vienetus ir nedelsiant reaguoti į grėsmes. Didelis dėmesys skiriamas pasirengimui veikti kartu su civilinėmis institucijomis ir gebėjimui teikti reikiamą priimančiosios šalies paramą sąjungininkų pajėgoms. Pabrėžiama, kad turi būti užtikrinama efektyvi Lietuvos kariuomenės vadovavimo ir valdymo sistemų kibernetinė gynyba.

   Tai ketvirtoji per nepriklausomybės laikotarpį karinė strategija, pakeičianti nuo 2012 metų galiojusį dokumentą.
   Skaitykite daugiau: http://kauno.diena.lt/naujienos/liet...#ixzz43r0lMQpJ

   Iš žinomų angliškų šaltinių apie tai rašo Army-technology.com

   Lithuania approves new military strategy


   23 March 2016   The Lithuanian Ministry of Defence (MoD) has approved a new strategy to strengthen the military capabilities of the Lithuanian Armed Forces.

   The move is believed to be in response to security challenges facing the European country, including emerging threats from Russia's growing military power.

   The strategy provides new military objectives and requirements for the armed forces.

   Lithuanian Minister of National Defence Juozas Olekas said: "The military strategy of 2012 was no longer relevant in terms of security issues and the consequent new tasks for the Lithuanian Armed Forces.

   "As the experiences of Georgia and Ukraine show, the Lithuanian Armed Forces have to be ready to respond promptly either individually or together with the allies, to both conventional and non-conventional threats."

   The new strategy emphasises the military's capacity to implement peacetime operations in response to local armed incidents and illegal immigration.

   It is the Lithuania's fourth military strategy since the re-establishment of independence, and aims to secure the nation permanent membership in Nato.

   The strategy will also provide assistance to security sector reforms and development of local defence capabilities.

   The armed forces will be required to develop a structure for rapidly moving personnel from peace to war zones, maintaining high-readiness units, and swiftly responding to threats.

   In addition, the strategy calls for readiness in cooperating with civilian institutions, the provision of host nation support, and the development of cyber defence for command and control structures.
   Šaltinis: http://www.army-technology.com/news/...rategy-4846689
   The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

   Komentuoti


   • #4
    NATO šalių ambasadoriai Rukloje aptarė NATO buvimo didinimą rytinėje Aljanso dalyje

    Ministras J. Olekas dar kartą pasveikino gynybos ministrų susitikime priimtą principinį sprendimą dislokuoti didesnes sąjungininkų pajėgas rytinėje NATO dalyje. „Mūsų siekis, kad Lietuvoje būtų dislokuotas tarptautinis batalionas atgrasymui ir gynybai“, - sako ministras. „Lietuva yra įsipareigojusi ir pasiryžusi tobulinti savo nacionalinę gynybą. Mes įsigyjame technikos ir ginkluotės, atkūrėme šauktinių tarnybą, užpildome batalionus kariais ir nuosekliai didiname gynybos biudžetą. Tačiau vien nacionalinių pajėgų neužtinka atgrasymui užtikrinti, todėl siekiame didesnio ir prasmingesnio NATO buvimo mūsų regione,“ – teigia krašto apsaugos ministras J. Olekas. Pasak krašto apsaugos ministro, Lietuva pasiruošusi suteikti visaapimančią priimančios šalies paramą sąjungininkų kariams. Gaižiūnų poligone, kur drauge treniruojasi Lietuvos ir JAV kariai, Aljanso sąjungininkių ambasadoriams Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas leitenantas Almantas Leika ir JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Benas Hodgesas (Ben Hodges) tarybos nariams pristatė Baltijos šalyse veikiančių sąjungininkų pajėgas šiuolaikinių saugumo iššūkių kontekste.

    Komentuoti


    • #5
     Vaido Saldžiūno straipsnis-interviu su UK ambasadoriumi prie NATO Adam Thompson

     Atsakas Rusijai: Londonas ragina NATO prisiminti veiksmus, kokių nebuvo dešimtmečius

     Pastaruosius metus savo konvencines pajėgas pratybose ir realiuose koviniuose veiksmuose mankštinusi Rusija jau kurį laiką siunčia signalus, kad realaus konflikto atveju būtų linkusi panaudoti ir vieną galingiausių savo arsenalo priemonių - branduolinius ginklus. Todėl ribas tarp konvencinio ir branduolinio karo naikinančiam Kremliui būtina pasiųsti aiškią žinią: NATO nerimauja dėl tokių Rusijos veiksmų, bet pasiruošusi atsakyti ir moka, kaip ta padaryti.

     The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

     Komentuoti


     • #6
      JAV Sausumos pajėgų vadas Europoje gen. leit. Ben Hodges apie pajėgumus Baltijos šalyse

      JAV generolas: „Lietuva sulauks daugiau amerikiečių karių“

      Tarp Baltijos šalių saugumo iššūkių jis išskiria Suvalkų koridorių Lenkijoje, kuris iš Vakarų ribojasi su Karaliaučiumi, iš Rytų – su Baltarusija.
      Generolo teigimu, karinio konflikto atveju per trumpą laiko tarpą Rusijos ir Baltarusijos kariaigali užblokuoti Lietuvos ir Lenkijos sieną, taip užverdami vienintelį sausumos koridorių į Baltijos šalis iš Vakarų.
      JAV sausumos pajėgų vadas generolas leitenantas Benas Hodgesas užsiminė apie planus didinti besirotuojančių karių skaičių ir gerinti infrastruktūrą.

      „Ką pamatysite Lietuvoje, tai padidintą rotacinių pajėgų buvimą, (...) toliau bus gerinama infrastruktūra, (...), kas leis JAV ir Lietuvai vykdyti geresnius mokymus“, – teigė B. Hodgesas, ketvirtadienį kartu su Šiaurės Atlanto Taryba lankydamasis Gaižiūnų poligone, Jonavos rajone.
      The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

      Komentuoti


      • #7
       NATO (tiksliau JK ir Ispanija) atsiunčia šiek tiek žaislų. By Vaidas Saldžiūnas
       Vaidas Saldžiūnas

       Jei kas savaitgalį būsit Rygoj, galėsit apsilankyt NATO laivuose su modernia air defence, panašu, kad NATO naval presence Baltijos jūroje irgi tampa nuolatiniu.       Sąjungininkai ėmėsi veiksmų: tai ne šiaip simbolinė žinutė Kremliui

       JAV priekaištai sąjungininkėms NATO, kad šios pačios turėtų skirti daugiau dėmesio Europos, ypač Baltijos šalių saugumui, regis išgirsti. Ketvirtadienį į Rygos uostą įplaukė galinga NATO laivų flotilė, kurios laivai keisdamiesi visus metus budės Baltijos jūroje.
       Šią spragą užpildyti ėmėsi NATO greitojo reagavimo junginio SNMG1 (angl. Standing NATO maritime group 1) laivų flotilė, kuri pradėjo budėjimą Baltijos jūroje. Po virtinės intensyvių oro gynybos bei kovos su povandeniniais laivais pratybų Šiaurės ir Norvegijos jūrose SNMG1 flotilė Baltijos jūroje budės visus metus, o flotilėje esantys laivai keisis. Tačiau ekspertų nuomone, dar svarbiau yra tai, kokios šalys ir kokio tipo laivus laivus į Baltijos jūrą atsiuntė NATO.
       Karališkasis Laivynas į Baltijos jūrą atsiuntė fregatą „HMS Iron Duke“. 1993 metais į tarnybą priimtas laivas pavadintas Arthuro Wellesley garbei. Kitaip žinomas kaip Napoleoną 1815-siais įveikęs Velingtono kunigaikštis dėl savo užsispyrimo gavo „Geležinio kunigaikščio“ („Iron duke“) pravardę.

       Pagrindinė šios fregatos funkcija – kova su potencialaus priešininko orlaiviais. Naujas „Artisan“ tipo radaras vienu metu gali sekti iki 800 teniso kamuoliuko dydžio taikinių 25 km atstumu. Taikinius 10 km atstumu gali naikinti modernizuota priešlėktuvinių raketų sistema „Sea Wolf“, 30 mm bei 113 mm greitašaudžiai pabūklai. „HMS Iron Duke“ – vienas iš penkių Karališkojo Laivyno laivų, kuriuos į Baltijos jūrą šiemet planavo atsiųsti Jungtinė Karalystė. Liepos mėnesį „HMS Iron Duke“ pakeis naujausias Karališkojo Laivyno laivas – Type 45 eskadrinis minininkas „HMS Daring“
       Galingų britų ir ispanų laivų pasirodymą Baltijos jūroje ekspertai vertina kaip itin rimtą signalą. „Kiekvienas papildomas laivas Baltijos jūroje jau yra gerai. Britai per paskutinius 10 metų gana stipriai sumažino savo laivyną ir aviaciją, tai žiūrint iš tokios pozicijos, net ne vieno, o kelių laivų siuntimo faktas jau yra gerai. Juolab, kad britai tipiškai nelabai Baltijos jūroje plaukioja“, – pabrėžė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininkas, Karo studijų ekspertas Deividas Šlekys.
       „Po vieną šie laivai tikrai neplaukios, visada bus kažkokia grupė, be to, jų mobilumas daro juos pavojingesnius už Kaliningradą. Vaidžiai sakant, sustojęs prieš Baltijską „HMS Daring“ gali kuriam laikui uždaryti visus Kaliningrado raketinius pajėgumus – tiek oras-oras, tiek žemė – vanduo ar žemė -žemė.“, – tvirtino A. Bačiulis. „Svarbiausia, kad NATO paverčia Baltijos jūrą Mare Nostrum, lig šiol nieko panašaus į nuolatinį buvimą nebuvo. Kai antras NATO laivynas pasiunčia savo galingiausią laivą, tai jau nelabai simboliška“, – kelių NATO laivų pasirodymą Baltijos jūroje įvertino A. Bačiulis.
       The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

       Komentuoti


       • #8
        NATO generolas P.M.Breedlove'as: Baltijos šalyse trūksta pajėgumų užtikrinti oro gynybą
        http://www.15min.lt, 2016.03.29

        Gana diplomatiškai pašnekėjo, o išvertus į žmonių kalbą - nepasakė praktiškai nieko apart to, kad reikia stiprinti Baltijos šalių oro gynybą, ką tiesą sakant žinome ir patys. A, tiesa, dar Assadui nepamiršo įspirt :

        – Pakalbėkime apie visą Aljansą. Mes matome dvi grėsmes, dėl kurių esame labai susirūpinę ir su kuriomis kovojame. Rytuose ta grėsmė yra maištinga, revanšistinė Rusija. (...) Pietuose mes matome problemą dėl nevaldomų teritorijų, neveiksnių valstybių, kurios neatitinka savo žmonių poreikių, pilietinį karą ir viso to sukeliamus imigrantų, teroristų ir nusikaltėlių srautus. Tai dvi didelės problemos. Dabar Pietuose mes taip pat matome aiškų Rusijos įsitraukimą. Mūsų ambasadoriai ir aukščiausi lyderiai įsipareigojo kovoti tiek su problema iš Rytų, tiek su problema iš Pietų ir taip mes žengiame pirmyn kaip Aljansas.

        Komentuoti


        • #9
         Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
         Gana diplomatiškai pašnekėjo, o išvertus į žmonių kalbą - nepasakė praktiškai nieko apart to, kad reikia stiprinti Baltijos šalių oro gynybą, ką tiesą sakant žinome ir patys. A, tiesa, dar Assadui nepamiršo įspirt :
         Sakyčiau, kad kalbėjo apie visas NATO šalis, o mes ėmėm ir labiausiai prisitaikėm Lietuvai

         Komentuoti


         • #10
          I jo pareiskima reiketu ziureti placiau ir itraukti rinkimu fakta. Kariuomene juose ir "dalyvauja" kaulindama istekliu. Todel iki pat rinkimu pabaigos ir pora mensiu po ju, bus didesnis srautas negatyvo. Ypac del to, jog tenka konkuruot su Azijos pajegomis

          Komentuoti


          • #11
           Viena pagrindinių naujienų šiuo metu BBC puslapyje

           US to increase military presence in eastern Europe           The US is stepping up its troop presence in eastern Europe in response to an "aggressive Russia", the military has said.

           From next year, three fully manned US combat brigades will be deployed.

           The BBC's diplomatic correspondent says it is the most significant US reinforcement of Nato since tensions flared over Russian action in Ukraine.

           Last month the Pentagon announced plans to quadruple its budget for European defence in 2017.

           The additional presence will increase US ability to conduct military exercises in the region.

           The plan demonstrates "our strong and balanced approach to reassuring our Nato allies and partners in the wake of an aggressive Russia in eastern Europe and elsewhere", said Gen Philip Breedlove, the senior US commander in Europe.
           "Our allies and partners will see more capability. They will see a more frequent presence of an armoured brigade with more modernised equipment in their countries," he added.

           'Division's worth of stuff'

           Each brigade will rotate through the region for nine months before being replaced.

           There are about 4,500 soldiers in a brigade, bringing with them military vehicles and other equipment.

           "There will be a division's worth of stuff to fight if something happens," Deputy Secretary of Defence Robert Work told the Wall Street Journal.

           Relations between Russia and the West have plummeted since Russia annexed the Ukrainian peninsula of Crimea in March 2014.

           The intervention sparked fears that Russia was considering other incursions into neighbouring countries.

           British Foreign Secretary Philip Hammond told Reuters on Wednesday the situation in Ukraine had "gone backwards over the last few months, with more and more violations of the ceasefire".

           Russia has accused Nato of using the situation in Ukraine as an excuse to move closer to Russian borders.

           "Stories are being spread that Russia will send its tanks into the Baltic states, into Sofia or into Budapest. No-one intends to do that," Russia's Deputy Defence Minister Anatoly Antonov told German public broadcaster Deutsche Welle.

           Some analysts suggested the US military could be planning for the post-Obama era.

           The frontrunner to be the Republican nominee for the presidential election, Donald Trump, has strongly attacked the economic cost of US foreign policy.
           Čia gana serious shit. Dabar turbūt bus įdomiausia, ko ir kiek matysim Lietuvoje.
           The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

           Komentuoti


           • #12
            Va šitų jūrų pėstininkų aparatų dar turbūt nebuvo Lietuvoje.

            Komentuoti


            • #13
             Originally posted by Eimantas Peržiūrėti pranešimą
             Va šitų jūrų pėstininkų aparatų dar turbūt nebuvo Lietuvoje.
             Esu įsitikinęs, kad ir nebus

             Komentuoti


             • #14
              Dar vienas svarbus momentas, kuris buvo minimas paskutinėse naujienose

              DefenseNews:
              US General: NATO To Switch ‘Assurance To Deterrence’ in E. Europe

              RIGA, Latvia — NATO and the United States are switching their defense doctrine from assurance to deterrence in Eastern Europe in response to a “resurgent and aggressive Russia,” the top US general in Europe said Thursday.The comments by Gen. Philip Breedlove in the Latvian capital Riga come a day after the Pentagon said it would begin continuous rotations of an additional armored brigade of about 4,200 troops in Eastern Europe beginning in early 2017.

              “We are prepared to fight and win if we have to ... our focus will expand from assurance to deterrence, including measures that vastly improve our overall readiness,” Breedlove said following talks with Baltic region NATO commanders.

              “To the east and north we face a resurgent and aggressive Russia, and as we have continued to witness these last two years, Russia continues to seek to extend its influence on its periphery and beyond.”
              “In the spring of 2017 what we will bring to Europe, and then again put into the three Baltic nations, is an armored brigade fully enabled with command and control and all of the supporting equipment required,” Breedlove said.
              Čia vėlgi labai svarbus momentas, jeigu išties bus laikomasi tokios politikos t.y. atgrasymo vs užtikrinimo. Paskutiniu metu man net darosi baisu galvoti, kas dabar būtų Baltijos šalyse, jei ne JAV?
              The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

              Komentuoti


              • #15
               Nelabai gera naujiena

               Apie didesnį saugumą rytiniam flangui teks pasvajoti: JAV ir Vokietija Lenkijai dėl NATO bazės sako „Ne“

               JAV ir Vokietija nedviprasmiškai pareiškė, jog NATO nestatys naujų bazių Lenkijoje, ir nurodė taktines bei politines priežastis, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė EUobserver.
               Ji sakė, jog naujų NATO greitojo reagavimo pajėgų pakanka norint užtikrinti, kad „Rusija net negalvotų apie bandymą“ atakuoti Lenkiją ar kurią nors iš Baltijos valstybių. Lenkijos raginimas buvo pareikštas prieš liepą Varšuvoje įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą.

               NATO gynybos ministrai vasario mėnesį jau nusprendė paremti „nuolatinį rotacinį“ buvimą, o ne naujas bazes. Tačiau W. Waszczykowskis Bratislavoje prašė daugiau. „Mes tikimės sprendimų, kurie keičia šio regiono saugumo statusą. Nors priklausome tai pačiai institucijai (NATO), yra skirtingi statusai – geresnis Vakaruose ir kitoks vadinamajame rytiniame flange. Čia nėra nuolat dislokuotų karių, jokių karinių NATO priklausančių objektų“, – sakė jis. „Mes tikimės, kad NATO viršūnių susitikimas pakeis šią situaciją“, – pridūrė Lenkijos užsienio reikalų ministras.
               Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/news/daily/world....d?id=71012442


               Originalus EUobserver straipsnis: https://euobserver.com/foreign/133084
               The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

               Komentuoti

               Vykdoma...
               X