Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pokario rezistencija Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje

Collapse
X
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • #61
  Apie Lietuvos partizaninio karo mastą - visai netyčia užtaikiau ant Prancūzijos Pasipriešinimo per APK nuostolių:

  Estimates of the casualties among the Resistance are made harder by the dispersion of movements at least until D-Day, but credible estimates start from 8,000 dead in action, 25,000 shot and several tens of thousands deported, of whom 27,000 died in death camps.[320] For perspective, the best estimate is that 86,000 were deported from France without racial motive, overwhelmingly comprising resistance fighters and more than the number of Gypsies and Jews deported from France.[321]
  Mūsų nuostoliai:

  Skaičiuojama, kad partizaninės kovos laikotarpiu žuvo 30 000 Lietuvos partizanų ir jų rėmėjų.[1]
  ...

  Per visą partizaninio karo laiką, Lietuvoje žuvo 20 101 partizanas (apie pusę 16-21 metų amžiaus).
  ...
  Iš 120–150 tūkst. ištremtųjų Lietuvos gyventojų apie 1/3 buvo partizanų ir partizanų rėmėjų šeimų nariai.[10] Už partizanų aprūpinimą medžiagomis spaudai 1946-51 m. suimti 29 valstybinių leidyklų ir spaustuvių darbuotojai, už antisovietinės spaudos platinimą vien 1947 m. suimti 640 žmonių.[11] 1944–1953 m. mirties bausme ir kitomis, daugiausia 25 m. laisvės atėmimo bausmėmis, buvo nuteisti apie 16 tūkst. partizanų rėmėjų.
  Kaip matote, labai panašūs nuostoliai. Tiesa mūsų pasipriešinimas truko kaip minimum 2 kartus ilgiau, bet Prancūzijoje tuo metu gyveno apie 15-16 kartų daugiau gyventojų nei Lietuvoje. Išvada - arba prancūzai labai jau "skystai" priešinosi, arba mūsų pasipriešinimo mastas tikrai buvo didžiulis.
  Last edited by Danas; 4th November 2018, 12:22.

  Komentuoti


  • #62
   Kam jiems per daug priešintis, kai vokiečiai taip brangiai ir daug jų vyno pirko. Ir jei Angluose De Golis nebūt galvos per daug kvaršinęs su radijo laidom, tai manau būtų žymiai dar skysčiau...
   Last edited by Danas; 5th November 2018, 11:24.

   Komentuoti


   • #63
    Partizanų kasdienybė: sustirę, skaudamais dantimis ir sąnariais, gyvi puvę po žeme

    Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit...jjTRM8mRzYtu1k

    Komentuoti


    • #64
     V. Landsbergis apie paskutinį partizaną A.Kraujelį: „Jis tapo idėja“
     http://www.15min.lt, 2018.11.30

     Šaltojo karo metais taktika pasikeitė ir sovietiniai okupantai nebegalėjo taip lengvai veikti, nebegaudavo ir karinės Vakarų sąjungininkų paramos. „Okupantų nuostoliai buvo didžiuliai“, – kalbėdamas apie partizanų veiklos sėkmę sakė istorikas [Arvydas Anušauskas].
     Ech Anušauskai Anušauskai... Anksčiau poną Arvydą gerbiau kaip rimtą istoriką, o dabar mano nuomone jis labiau propagandininkas, o ne istorikas - kokie dar didžiuliai nuostoliai??? Jau net šitoje temoje tai buvo nagrinėta (nebecituosiu - galima susirast) - iš priešo pusės aukos daugiausiai buvo vietiniai kolaborantai (tikri ir tariami), dalies kurių net prie kombatantų neišeina priskirt (pagavai kokį jaunuolį, radai komjaunimo bilietą, nušovei - na taip, formaliai kolaborantas, legaliai galima priskirt prie okupantų nuostolių, bet vat tokių ir buvo dauguma), ir net susumavus visas įmanomas partizanų aukas jų bendras kiekis vargiai viršija partizanų nuostolius.
     Last edited by Danas; 30th November 2018, 15:05.

     Komentuoti


     • #65
      O kaip dėl K. Škirpos? Akivaizdūs antisemitizmo įrodymai LAF dokumentuose yra surasti, dokumentuoti. Nebėra aistrų dėl šito kolaboranto?

      Komentuoti


      • #66
       Originally posted by Vilius Peržiūrėti pranešimą
       O kaip dėl K. Škirpos? Akivaizdūs antisemitizmo įrodymai LAF dokumentuose yra surasti, dokumentuoti. Nebėra aistrų dėl šito kolaboranto?
       Dabar trendas - Noreika, Škirpa nebemadingas.
       Škirpos asmenybė kaip ir nelabai tinkama temai apie partizanus, bet taip - koks jis bebūtų buvęs Lietuvos patriotas, tuo pačiu jis buvo ir antisemitas.
       Va labai įdomus straipsnelis apie Škirpą:

       Pažinkime K. Škirpą iš jo paties dokumentų

       Beje mane labai nemaloniai nustebino, kad iš labai negražios pusės minimi ir mūsų įžymūs politikai ir diplomatai Stasys Lozoraitis ir Petras Klimas:

       Kita K.Škirpos dorybė buvo, kad jisai atsiklausdavo kitų, o ypac vyriausių Lietuvos diplomatų. 1941 m. gegužės mėn. 10 d., Stasys Lozoraitis palaimino, "Žydiškas atsišaukimas tegul sau eina. Jeigu po to, kai 3 milij. lietuvių užrakino į kalėjimą, nukentės ir kiek nekaltų žydų, žemės drebėjimo nebus, pasaulis nesugrius." (LCVA f.668, a.1, v.734, l.199) 1941 m. gegužės mėn. 12 d., Petras Klimas apsvarstė ir supeikė: "Atsišaukimų projektai visi geri, tik reikėtų pataisyti kalbą ir ją išlyginti, nes nepatogu kreiptis į tautą kiek šlubuojančiais posakiais. ... atsišaukimo tonas ir tezes yra per švelnios. Bet tai nereiškia, kad toks atsišaukimas būtų tikrai reikalingas. Geriau bus jo neleisti, bet atėjus valandai viską vykdyti šimtą kartų griežčiau." (LCVA f.MK-9, a.1, v.2, l.499-501)
       Šio straipsnelio autorius Andrius Kulikauskas (VGTU Filosofijos ir komunikacijos katedros lektorius) mūsų ultra-patriotų kaltiniamas leftizmu, šikimu ant Lietuvos istorijos ir Lietuvai nusipelniusių žmonių, darbu Maskvai ir kitomis panašiomis nuodėmėmis, bet panašu kad rimtų argumentų prieš jo pateikiamus dokumentus nėra. Straipsnelis parašytas ironišku tonu, taip kad nesupraskit jo klaidingai - svarbiausia yra skaityti jame įdėtus dokumentus.

       Upd. Beje IMHO Škirpa buvo vienas iš tų veikėjų, kuriems sunkiai limpa kolaboranto etiketė - tai buvo žmogus, kuris su naciais bendradarbiavo tik tiek, kiek manė esant reikalinga savo tikslams pasiekt, ir tai gerai matosi iš dokumentų - su tikrais kolaborantais kaip koks Jonas Noreika ar Petras Kubiliūnas jo net neišeina lygint. Nors be abejo visa tai nenubraukia jo antisemitizmo.
       Last edited by Danas; 20th January 2019, 14:41.

       Komentuoti


       • #67
        Rusiškas filmukas apie pokario partizaninius judėjimus. Pagrindinis dėmesys skirtas Lietuvai. Tarp eilučių juntama užslėpta pagarba/baimė.

        Daug faktinių klaidų. Ginklų ekzperdu save pristatantis asmuo nesugebėjo atskirti kulkosvaidžio ZB 26 nuo britiško Bren arba pistoleto FN High Power nuo lenkiško Vis 35.

        Komentuoti


        • #68
         Šaršalas dėl Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui:

         Angelė Jakavonytė: M.Ivaškevičiaus nuomonė buvo lyg spjūvis mūsų tautos istorijai
         http://www.15min.lt, 2019.01.18

         Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės
         http://www.15min.lt, 2019.01.18

         Rašytojų sąjunga gina M.Ivaškevičių – kūrybos laisvė yra pamatinė
         http://www.15min.lt, 2019.01.19

         O nepasitenkinimas kilo dėl Mariaus Ivaškevičiaus romano "Žali", išleisto 2002 m., kuriame atseit tyčiojamasi iš Lietuvos partizanų:

         Nuoširdžius Lietuvos patriotus nustebino, tiesiog apstulbino 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimas šią premiją paskirti Mariui Ivaškevičiui, kuris savo knygoje „Žali“ pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę...
         ...
         Komisijos sprendimas vienam ar kitam rašytojui skirti premijas yra ir visuomenės rūpestis. Tai svarbu visai tautai ir valstybei, ne vien siauram rašančiųjų būreliui. Todėl labai tikimės, jog po visuomeninių organizacijų, kurios atstovauja tūkstančiams Lietuvos žmonių, kreipimosi ir po Jono Kadžionio-Bėdos pasisakymo Seime sausio 13 d. LR Kultūros ministerijos Nacionalinių literatūros ir meno premijų komisija atšauks savo sprendimą skirti Nacionalinę kultūros ir meno premiją M.Ivaškevičiui ir iš naujo svarstys premijos skyrimą. Lietuvoje yra daug puikių patriotines vertybes puoselėjančių dramaturgų, žurnalistų, rašytojų.
         Neskaičiau aš "Žalių", taip kad negaliu teigt, geras tai romanas ar blogas, bet reikalavimas atšaukt sprendimą skirt Nacionalinę kultūros ir meno premiją M. Ivaškevičiui man atsiduoda "trispalviu bolševizmu", kaip kažkada labai taikliai tokį reiškinį pavadino Arvydas Šliogeris:

         Anksčiau bolševikai auklėjo, dabar – trispalviai bolševikai, kaip aš juos vadinu.
         Last edited by Danas; 20th January 2019, 12:20.

         Komentuoti


         • #69
          A. Jakavonytė ruošiasi rinkimams tikriausiai - bet manau reiktų pasakyti, kad ryšininkė tais laikais ji būtų buvusi prastoka.

          Komentuoti


          • #70
           Strasbūro teismas: sovietų represijos prieš Lietuvos partizanus gali būti laikomos genocidu

           https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvo...P671tKwuKyModg

           Komentuoti


           • #71
            Originally posted by Eimantas Peržiūrėti pranešimą
            Strasbūro teismas: sovietų represijos prieš Lietuvos partizanus gali būti laikomos genocidu

            https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvo...P671tKwuKyModg
            Kažkada man kilo tokia mintis - kiekviena save gerbianti tauta turi turėti genocidą savo istorijoje, o jei jo nebuvo, tai jį reikia sugalvot.
            Be abejo sovietai žiauriai slopino partizaninį judėjimą Lietuvoje, bet su visa pagarba EŽTT toks sprendimas yra pritempimas už ausų. Mano kuklia nuomone represijos ir teroras, kad ir labai žiaurūs, negali būt prilyginami genocidui, ypač kai dažnai abiejose pusėse būdavo lietuvių - tas Stanislovas Drėlingas ar pats tik nėra lietuvis?
            Last edited by Danas; 13th March 2019, 17:16.

            Komentuoti


            • #72
             Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
             Kažkada man kilo tokia mintis - kiekviena save gerbianti tauta turi turėti genocidą savo istorijoje, o jei jo nebuvo, tai jį reikia sugalvot.
             Be abejo sovietai žiauriai slopino partizaninį judėjimą Lietuvoje, bet su visa pagarba EŽTT toks sprendimas yra pritempimas už ausų. Mano kuklia nuomone represijos ir teroras, kad ir labai žiaurūs, negali būt prilyginami genocidui, ypač kai dažnai abiejose pusėse būdavo lietuvių - tas Stanislovas Drėlingas ar pats tik nėra lietuvis?
             Šio sprendimo esmė, išplėsti genocido sampratą. Iki šiol genocidu buvo laikoma pagrinde etniniai valymai, t. y. žmonių naikinimas pagal etninį požymį. Dabar gi genocidu bus galima laikyti ir žudymus pagal klasinį, politinį, ar kitokius požymius.

             Komentuoti

             Vykdoma...
             X