Announcement

Collapse
No announcement yet.

[LT] Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karų istorija

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • #31
   

  Komentuoti


  • #32


   Salaspilio mūšis, šauniausia Lietuvos pergalė:

   Genutė Kirkienė. 1605 m. Salaspilio mūšis – dviejų Karolių mūšis
   J. K. Chodkevičius karių rezervo neturėjo. Vietoj rezervo švedams apgauti pamiškėje buvo sustatęs kareivių iškamšas, o už kelių kilometrų buvo nusiųsti ar paslėpti keli būreliai, kurie mūšio metu turėjo pasirodyti, kad švedai juos palaikytų ateinančia parama. Saugodamas nuo priešo šią gudrybę, J. K. Chodkevičius pirmas pradėjo mūšį. Pasiųsdamas kavaleriją prieš kairįjį švedų flangą, nuviliojo juos į pakalnę, į lygumą, kur buvo patogi vieta kautis. Tuo pačiu metu J. K. Chodkevičiaus 300 husarų puolė švedų pėstininkus, išdėstytus centre, kad šie negalėtų persirikiuoti ir paremti dešiniajame flange atakuojamos kavalerijos. Švedų kavalerijai pradėjus trauktis, didysis etmonas įsakė visoms kairiojo sparno pajėgoms ir rezervui atakuoti dešinįjį švedų sparną. Salaspilio mūšyje sunkiosios lietuvių raitijos atakos buvo svarbus taktinis manevras, sukėlęs sąmyšį ir privertęs švedus trauktis. Švedams ėmus trauktis, jų pėstininkai liko neapsaugoti ir turėjo atlaikyti ataką iš trijų pusių vienu metu.
   Pilnas tekstas:https://www.lrt.lt/naujienos/nuomone...ZmpD8pwgxDvS94

   Komentuoti


   • #33


    Genutė Kirkienė. Chodkevičiaus akcija gelbėjant Kremliaus įgulą    1612 m. pavasarį, surinkęs nedideles pajėgas, J. K. Chodkevičius vėl patraukė į Maskvą. Per tą laiką sukilėliai aplink Maskvą pastatė gerus įtvirtinimus, įsakė uždaryti ir saugoti visus įvažiavimus į miestą. Pagrindinis Lietuvos didžiojo etmono tikslas buvo ginklu prasiveržti iki Kremliaus, kur pastiprinimo ir maisto atsargų laukė ATR įgula. Dėl to J. K. Chodkevičius sukūrė planą: pirma, kavalerija turėjo sutriuškinti priešininką miesto prieigose ir tuomet su pėstininkų pagalba užimti vakarinės miesto dalies gatves – Skorodomą; antra, į iš dalies sudegintą miestą kaip judanti tvirtovė turėjo įvažiuoti gurguolė iš 100 vežimų. Taip pat iš anksto susitarus su Kremliaus įgulos komendantu Mikalojumi Strusiu, šis turėjo atlikti diversinius žygius D. Požarskio užnugaryje.
    Pilnas tekstas:https://www.lrt.lt/naujienos/nuomone...19x1qmku_TYTdc

    Komentuoti


    • #34
     Originally posted by Robis Peržiūrėti pranešimą
     Genutė Kirkienė. Chodkevičiaus akcija gelbėjant Kremliaus įgulą

     Pilnas tekstas:https://www.lrt.lt/naujienos/nuomone...19x1qmku_TYTdc
     Reikėjo nuo pirmos dalies pradėti:

     Genutė Kirkienė. Lietuvos pėdsakas Kremliuje 1609–1612 m. (I)
     https://www.lrt.lt, 2021.03.28

     Komentuoti


     • #35
      I.Baranauskienė. Durbės mūšis – primiršta šlovės diena

      Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit....d?id=23072498

      Komentuoti


      • #36
       Prof. dr. Valdas Rakutis - „Kariai ir karyba Didžiūjų Etmonų laikais (XVI a. vidurys - XVII a.)       Dr. Genutė Kirkienė - „Jono Karolio Chodkevičiaus kelias į karinė šlovę.“       Doc. dr. Manvydas Vitkūnas - „Lietuvos kovos Livonijoje 1600 - 1611 m.“       Arvydas Pociūnas - „Chotyno mūšiai“       Karolis Zikaras - „Didžiųjų Etmonų epochos palikimas.“

       Komentuoti


       • #37


        Lietuvos valdovai kunigaikščiai ar karaliai: Rytų Europos šaltiniai vadina kunigaikščiais, Vakarų Europos – karaliais
        Netrukus Seimui turėtų būti pateiktas dar vienas įstatymas – desovietizacijos, kuris įpareigos savivaldybes peržiūrėti sovietinį paveldą: pakeisti buvusiems okupantams dedikuotus gatvių pavadinimus, nukelti sovietų armijos karius šlovinančius paminklus, kurie dažniausiai stovi Antrojo pasaulinio karo žuvusiųjų kapavietėse, tokių Lietuvoje priskaičiuojama apie 240, iš jų 158-ios įrašytos į kultūros paveldo sąrašą. Tad atitinkamoms institucijoms teks įvertinti, ar iš tiesų valstybė tokį paveldą turėtų saugoti, nes sovietų kariams pagerbti skirti memorialai yra buvusios sovietų imperijos teisių perėmėjos Rusijos sukurto „ruskij mir“ – rusų pasaulio – dalis.

        Plačiau:https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvo...yVI74Et1FGusGc

        Komentuoti


        • #38
         Sveikinu brolius lietuvius su mūsų senelių pergalės – Oršos mūšio – sukaktimi.
         Kaip sako maskviečiai:​ "можем повторить"

         Komentuoti


         • #39
          ,

          Komentuoti

          Vykdoma...
          X