Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pilietinis karas Rusijoje 1917-1923

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Pilietinis karas Rusijoje 1917-1923

  Tema labai plati, bet pradėsiu nuo kito galo - man buvo naujiena, kad pilietinis karas Rusijoje baigėsi ne 1922 m., kai "raudonieji" užėmė Vladivostoką, o 1923 m., po mūšių Jakutijoje - štai pora straipsnių apie tai:

  Аргонавты Белой и Красной Мечты: Последнее сражение Гражданской войны произошло в Якутии

  Куски меха засовывали в ширинки…»

  Šie mūšiai turbūt ypatingi tuo, kad vyko ekstremaliomis sąlygomis - vidutinė paros temperatūra kartais būdavo -50 laipsnių, taigi manau galima teigti, kad tai yra rekordas - jokie kiti kariniai veiksmai nėra vykę esant tokiam šalčiui.
  Įdomu paskaityti apie barikadas iš sušalusio mėšlo ir lavonų, apie žygį pusiau eite, pusiau bėgte (kitaip sušalsi), apie šilto antkloto gabalėlius klyne (kad apsaugot pagr. vyrišką galūnę), ir t.t.
  Rekomenduoju (be abejo tiems, kas moka rusiškai).

 • #2  Vienintelis kartas istorijoje, kai JAV kariuomenė įsiveržė į Rusiją

  JAV ginkluotosios pajėgos ir Raudonoji armija buvo prisiekę priešininkai ilgus dešimtmečius. Šaltojo karo dešimtmečiais vyko daugybė karų, kai už kitų kovojančių šalių nugarų stovėjo konfrontuojančios supervalstybės, bet tik vieną kartą sovietai ir amerikiečiai vieni su kitais susigrūmė tiesioginiuose mūšiuose ir tai įvyko Rusijos pilietinio karo metu, rašo warhistoryonline.com.

  Amerikiečių karių paradas Vladivostoke (1918 m. rugpjūtis)


  1918 metų kovo 3-iąją Sovietų Rusijos bolševikų vyriausybė Brest-Litovske pasirašė separatinės taikos sutartį su Centro valstybėmis ir Vokietija, išstojo iš Pirmojo pasaulinio karo ir uždarė Rytų frontą. Antantės valstybės netrukus ėmė organizuoti karinę ekspediciją į Rusiją, tikėdamosi vietoje suburti imperinės Rusijos armijos likučius ir nuslopinti bolševikinę revoliuciją. Į Rusiją buvo pasiųsti keli sąjungininkų kariniai kontingentai. 1918 metų rugpjūčio 2 d. šiauriniame Rusijos uoste Archangelske išsilaipino britų pulkas. Jis užėmė miestą ir pavertė jį tolimesnių operacijų placdarmu. Archangelskas buvo strategiškai svarbus punktas, jame buvo sukaupta daug karinės paskirties atsargų, kurias sąjungininkai buvo atsiuntę Rusijai dar 1917-aisiais, kad padėtų jai kovoje su vokiečiais. Kai britai atplaukė į Archangelską, tas atsargas užgrobę bolševikai iš karto stojo į kovą su atvykėliais. Po mėnesio prie britų Archangelske prisijungė amerikiečiai. Tų pačių metų rugsėjį kitas amerikiečių karių kontingentas kaip taikdariai buvo nusiųstas į Rusijos Tolimuosius Rytus. Šiam daliniui taip ir neteko paragauti kovos veiksmų, tačiau net 189 amerikiečių kariai mirė sušalę ar dėl kitų priežasčių.
  Amerikiečių kariai Vladivostoke (1918 m. rugpjūtis)  Intervencija į Rusiją buvo išties tarptautinio pobūdžio: prie ekspedicinių pajėgų įvairiu metu prisijungė prancūzai, belgai, rumunai, graikai, lenkai, kanadiečiai, italai, japonai, čekoslovakai, jugoslavai ir australai. Nuogąstaudami dėl komunistinių idėjų plitimo Europoje, sąjungininkai greitai sutarė remti baltųjų, siekiančių atkurti Rusijos imperiją, judėjimą. Kai Pirmasis pasaulinis karas ėmė artėti prie pabaigos, sąjungininkai vis daugiau dėmesio galėjo skirti Rusijai. Čia atsidūrė ir į Rusijos pilietinio karo verpetus įsisuko daugybė karinių formuočių, sudarytų iš savanorių ir buvusių įvairių tautybių karo belaisvių. Didžiausia iš jų buvo čekoslovakų legionas, sudarytas iš čekų ir slovakų, kurie per Pirmojo pasaulinio karo metus pasitraukė į Rusiją, atsisakę tarnauti Austrijos-Vengrijos kariuomenėje, arba dezertyravo iš jos, tikėdamiesi po karo sukurti savo valstybę.
  Vienas iš pagrindinių sąjungininkų rūpesčių buvo padėti ištrūkti iš Sibiro gilumos 40 tūkst. čekoslovakų legiono narių. Pilietinio karo pradžioje čekoslovakai kontroliavo strategiškai svarbią Transsibiro geležinkelio magistralę. Iš pradžių tarp jų ir bolševikų egzistavo žodinė nepuolimo sutartis, tačiau kuo toliau, tuo labiau legionas ėmė veltis į konfliktą ir remti baltuosius.

  Čekoslovakų legiono kariai Vladivostoke (1918 m.)


  Į netoli poliarinio rato esantį Archangelską britams į pagalbą atvykęs amerikiečių kontingentas gavo „Baltojo lokio ekspedicijos“ pavadinimą, nes 85-osios divizijos daliniai čia susidūrė su ypač žema temperatūra ir stingdančiu vėju. Kartu su britais amerikiečiai mėgino prasiskinti kelią iki čekoslovakų legiono. Šios operacijos tikslas buvo toks: susijungti su čekoslovakais ir baltųjų pajėgomis, bendromis pastangomis įveikti bolševikus ir iš naujo atidaryti Rytų frontą su vokiečiais ir jų sąjungininkais, nes Pirmasis pasaulinis karas vis dar vyko. Kovos su bolševikais vyko dviem frontais – palei Dvinos upę ir Vologdos geležinkelį. Rudens puolimo metu britams ir amerikiečiams pavyko šešias savaites stumti bolševikus gilyn į jų teritoriją, bet kai frontai pernelyg ištįso, tapo sunku juos aprūpinti. Plačios Rusijos lygumos netiko apkasų karui, prie kokio kariuomenės buvo pripratusios Europoje. Be to, čia kavalerija vis dar buvo svarbus karo veiksnys ir patyrę raiteliai buvo rimtas priešininkas. Amerikiečiams tapo sunku išlaikyti fronto liniją, o bolševikų kavalerijos reidai vis dažniau ėmė traukyti jų tiekimo linijas užnugaryje.


  Amerikiečių saugomi Raudonosios armijos belaisviai Archangelske


  Atėjus žiemai sąjungininkams teko pereiti į gynybą. Jiems taip pat nepavyko mobilizuoti vietos gyventojų kovai su bolševikais, tad užduotis susijungti su čekoslovakų legionu tapo vis sunkiau įveikiama. Be to, ore ėmė tvyroti maišto dvasia, pervargę vyrai ėmė reikalauti grįžti namo, į Ameriką. Archangelsko uostas 1919-ųjų žiemos mėnesiais užšalo ir kariai, kurių daugelis buvo iš Detroito, atrodė, prarado viltį kada nors vėl pamatyti tėvynę.
  Pagaliau, 1919-ųjų gegužę, į Archangelską pakeisti amerikiečių atvyko 4 tūkst. britų savanorių. Netrukus visos JAV pajėgos iš šio regiono buvo evakuotos, o kartu su jais ir visi kiti sąjungininkai iš Šiaurės Rusijos. Taip tarptautinė intervencija buvo baigta. 1919 metų spalį parengtos ataskaitos duomenimis, per intervenciją amerikiečiai prarado 210 karių. 110 iš jų žuvo mūšiuose, 30 dingo be žinios, o 70 mirė nuo ligų (90 proc. iš jų nuo visą pasaulį nusiaubusio ispaniškojo gripo). Dar 305 „Baltojo lokio ekspedicijos“ dalyviai buvo sužeisti
  Baltojo lokio monumentas Vaitčapelo kapinėse

  Žuvusių amerikiečių palaikų pargabenimas į tėvynę buvo ilgas ir varginantis procesas, nes pirmaisiais pokario metais diplomatiniai santykiai tarp JAV ir sovietų Rusijos buvo ypač prasti. 56-ių paskutinių į tėvynę sugrąžintų žuvusiųjų palaikai galiausiai buvo palaidoti greta skulptoriaus Leono Hermanto sukurto baltojo lokio monumento Vaitčapelo memorialinėse kapinėse Mičigane. Iškilminga laidotuvių ceremonija įvyko 1930 metų gegužės 30-ąją.

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktual...ija-582-818334


  Komentuoti


  • #3

   Šiek tiek apie rusų pasaulio arba tiksliau-Tarybų šalies gimimą.

   “Darbininkų ir valstiečių“ šalis (Tambovo sukilimas)
   https://www.facebook.com/Sausuolisbl...type=3&theater

   Komentuoti


   • #4
    Originally posted by sausuolis Peržiūrėti pranešimą
    Šiek tiek apie rusų pasaulio arba tiksliau-Tarybų šalies gimimą.
    “Darbininkų ir valstiečių“ šalis (Tambovo sukilimas)    https://www.facebook.com/Sausuolisbl...type=3&theater
    Kas domisi istorija, žino ir apie Tambovo valstiečių sukilimą, ir apie bolševikų metodus, naudotus jį malšinant, bet aišku neskaitantiems rusiškai sausuolio postas bus įdomus.
    Beje neseniai užtikau labai gerą ištrauką "Youtube" iš filmo "Leninas 1918 metais" - Lenino ginčas su valstiečių pasiuntiniu (toks rusiškai buvo vadinamas "ходок") iš Tambovo gubernijos:


    Visas "cimusas" - tarp 4:51 ir 5:06. Nemokantiems rusiškai išversiu Lenino žodžius: "Kol jūs, buožės, dar egzistuojate, duoną (t.y. grūdus) jūs atidavinėsite. Neatiduosite - paimsime jėga! Taip-taip-taip-taip! O jei kariausite - SUNAIKINSIM! Štai jums ir visa tiesa - tikra darbininkų-valstiečių tiesa." Reik pasakyt kad šiuo klausimu bolševikai buvo nuoseklūs - kaip sakė, taip ir darė...

    P.S. Beje nuotrauka tai iš filmo paimta - Жила-была одна баба:

    Last edited by Danas; 6 September 2018, 16:28.

    Komentuoti


    • #5
     Įdomus interviu iš "BBC Русская служба":

     Чем отличались большевики от коммунистов и кто победил в гражданской войне
     https://www.bbc.com, 2018.04.28

     Pvz. keliami klausimai, kada realiai prasidėjo ir baigėsi pilietinis karas:

     Би-би-си: Перейдем от окончания гражданской войны к началу. Называют разные события: захват власти большевиками, декларацию генералов Корнилова и Алексеева о создании Добровольческой армии, разгон Учредительного собрания, Ледяной поход, восстание чехословацкого корпуса.​​​
     Борис Колоницкий: Я считаю, что гражданская война в России началась в конце августа 1917 года.
     Би-би-си: С выступления Корнилова?
     Борис Колоницкий: Да. Это была точка, после которой не осталось шансов, скажем прямо, и прежде скудных, на компромисс и эволюцию. Поражение Корнилова сделало неизбежной победу большевиков и все, что за ней последовало.
     ....
     Би-би-си: Каждый россиянин лет с трех знает, что такое 9 мая. А день победы в гражданской войне никогда не праздновали. Почему?
     Борис Колоницкий: Потому что никто не знает, когда она закончилась. Так же, как и когда началась.
     Би-би-си: В моих школьных и вузовских учебниках говорилось о "Гражданской войне 1918-1920 годов". Обычно ее окончание относят на ноябрь 1920 года: эвакуация армии Врангеля из Крыма, культ взятия Перекопа как финального аккорда, наподобие штурма рейхстага.
     Борис Колоницкий: А Дальний Восток? "Штурмовые ночи Спасска" - это октябрь 1922 года!
     Кронштадтское восстание - март 1921-го. Махно вытеснили с Украины в конце августа того же года. Тамбовскую крестьянскую республику ликвидировали в середине июля, но партизанские выступления длились еще год.
     Би-би-си: Когда же, по-вашему, кончиласьгражданская война?
     Борис Колоницкий: Не претендую на абсолютную истину, но я бы сказал, это начало 1924 года.
     Би-би-си: Почему?
     Борис Колоницкий: Во-первых, завершились основные вооруженные конфликты, и обозначилась явная стабилизация режима.
     Во-вторых, ушли главные организаторы гражданской войны: Ленин умер, Троцкий начал стремительно терять влияние.
     В-третьих, закончился глобальный послевоенный кризис. До 1924 года основным мотивом большевистского руководства была мировая революция. Теперь сделалось ясно, что начинается другая жизнь.
     Tekste daug nuorodų į kitus straipsnius apie pilietinį karą Rusijoje - irgi įdomu pasiskaityt, nors pastebėjau kai kurių netikslumų.

     Komentuoti


     • #6
      Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
      Įdomus interviu iš "BBC Русская служба":

      Чем отличались большевики от коммунистов и кто победил в гражданской войне
      https://www.bbc.com, 2018.04.28

      Pvz. keliami klausimai, kada realiai prasidėjo ir baigėsi pilietinis karas:      Tekste daug nuorodų į kitus straipsnius apie pilietinį karą Rusijoje - irgi įdomu pasiskaityt, nors pastebėjau kai kurių netikslumų.
      Ačiū, įdomu, reikalinga

      Komentuoti

      Vykdoma...
      X