Announcement

Collapse
No announcement yet.

Šiuolaikiniai automatiniai šautuvai ir kulkosvaidžiai (1990- )

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Šiuolaikiniai automatiniai šautuvai ir kulkosvaidžiai (1990- )

  Pasistengsiu čia sutalpinti pagrindinius po Šaltojo karo pabaigos priimtus naudoti automatinius šautuvus. Aišku toks apibūdinimas yra sąlyginis, nes daugelis ginklų tėra kur kas senesnių modelių evoliucija (kad ir JAV kariuomenės naudojamas M4 arba Rusijos kai kurios AK versijos), bet idėja gana paprasta - pasižiūrėkim, kokie nauji automatai šiais laikais priimami į kariuomenių arsenalus, įskaitant ir Lietuvos.

  FN SCAR  FN SCAR yra vienas iš naujausių masinėje gamyboje esančių ir karinėse operacijose naudojamų automatinių šautuvų. Naudojamas JAV ir kitų šalių SOP. Belgija priima SCAR kaip standartinį savo kariuomenės šautuvą. Lietuvos Kariuomenė naudoja SCAR-H PR versiją kaip taikliojo šaulio (marksman) ginklą. SCAR turi puikią reputaciją ir laikomas vienu geriausių tokios rūšies ginklų, nors ir yra vienas brangesnių.

  Duomenys

  - Kilmės šalis: Belgija
  - Kalibras: 5.56×45mm NATO ir 7.62×51mm NATO
  - Dėtuvė: 20 arba 30 šovinių, 100 šovinių C-Mag
  - Greitošauda: 625 šūvių per minutę
  - Efektyvus šūvio nuotolis: 300-800 m, priklausomai nuo varianto
  - Dizainas: 2005
  - Naudojamas nuo: 2009
  - Gamintojas: FN Herstal (BE)
  - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant trumpam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna (short-stroke piston, rotating bolt)
  - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje

  Naudojimas

  Vienas iš SCAR kūrimo tikslų buvo bandymas laimėti JAV palankumą ruošintis keisti M4. Tačiau planus atidėjus, tokios viltys žlugo. Visgi SCAR buvo gana plačiai naudojamas JAV Specialiųjų pajėgų. Taip pat buvo pamėgtas kitų šalių SOPų dėl savo patikimumo, geros ergonomikos ir kokybės. Viena iš priežasčių, kodėl SCAR gana sunkiai sekasi skintis kelią į masiškesnį naudojimą kariuomenėse - kaina. Tai brangus, tegul ir labai geras, ginklas. Lietuva taip pat yra viena iš šalių turinčių FN SCAR savo ginkluotėje.

  Dizainas

  Modulinis dizainas su galimybėmis nesunkiai keisti konfiguraciją pagal poreikius, įskaitant kalibro keitimą esant reikalui.

  Problemos

  Be didelės kainos ginklas turi dar bent porą, tegul ir nedidelių, problemų, kurias paminėjo ne vienas šaltinis: nelabai tvirta ir solidi buožė (lyginant su kitais ginklo mazgais, kurie pasižymi ypač aukšta kokybe). Kita probleminė vieta: šūvio metu judanti užtaisymo rankenėlė (angl. charging handle), kuri, netinkamai laikant ginklą, gali sužeisti ranką ar bent jau sukelti nemažai skausmo dėl smūgio į pirštus.

  Paplitimas

  FN SCAR kaip standartinis armijos šautuvas naudojamas Belgijoje (keičia FN FNC). Naudojamas daugelyje šalių (įskaitant JAV) SOP pajėgose, taip pat įvairių policijos dalinių. Lietuvoje nuo 2015 naudojamas kaip taikliojo šaulio ginklas (SCAR-H PR versija).

  Foto

  Lietuvos FN SCAR-H PR su slopintuvu
  Foto: KAM.lt

  SCAR-H PR (LK naudojama versija)  SCAR-H STD  SCAR-H CQC


  SCAR-H STD su povamzdiniu granatsvaidžiu FN40GL-H  Dalys
  Foto: FN Herstal


  JAV NAVY Seal'as su FN SCAR-H
  Foto iš https://en.wikipedia.org/wiki/File:U..._SEALs_124.jpg


  Skirtingų variantų SCAR-L (5.56mm)


  Skirtingų variantų SCAR-H (7.62mm)  Video

  Video iš žinomų ginklų apžvalgininkų bei pora video iš Lietuvos Kariuomenės

  The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

 • #2
  Heckler & Koch G36
  G36 yra vienas nedaugelio automatinių šautuvų, apie kurį yra bent kažkokios lengvai randamos informacijos lietuvių kalba. Visgi pabandysiu čia labiau viską susistemizuoti ir pateikti viską vienoje vietoje.

  Duomenys

  - Kilmės šalis: Vokietija
  - Kalibras: 5.56×45mm NATO
  - Dėtuvė: 30 šovinių, 100 šovinių C-Mag
  - Greitošauda: 750 šūvių per minutę
  - Efektyvus šūvio nuotolis: iki 800 m
  - Dizainas: 1990-1995
  - Naudojamas nuo: 1997
  - Gamintojas: Heckler & Koch (DE)
  - Variantai: įvairūs, įskaitant specialius variantus atskiroms šalims
  - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant trumpam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna (short-stroke piston, rotating bolt)
  - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje

  Istorija

  Nuo 20 a. 8-ojo dešimtmečio antrosios pusės Vokietijoje vyko pasiruošimas keisti senstantį G3 automatinį šautuvą. Buvo apsistota ties inovatorišku 4.73mm G11 dizainu, naudojančiu betūčius šovinius. Visgi Bundeswehr'as atmetė G11 pasiūlymą dėl išlaidų karpymo. H&K pasiūlė Bundeswehr'ui savo egzistuojantį 5.56mm G41 šautuvą, bet ir jis buvo atmestas. Tuomet H&K pradėjo kurti visiškai naują šautuvo dizainą, pavadintą "Project 50". Galutinė G36 versija pagaminta 1995. Masinė gamyba prasidėjo 1996. Pirmu pirkimu Bunderswehr'as įsigijo 33000 G36 šautuvų.

  Dizainas

  Modulinis dizainas ir platus polimerų naudojimas, dėl ko mažinamas potencialus svoris. Ginklas gali būti išardytas ir sudėtas nenaudojant jokių papildomų įrankių. Užlenkiama buožė. Abirankis dizainas su dauguma valdymo mechanizmų, pritaikytų tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams.

  Problemos

  2012 pradėjo atsirasti pranešimų, kad tam tikromis sąlygomis, esant dideliam karščiui ar intensyviai šaudant, pablogėja ginklo taiklumas. Bundeswehr'as viešai pareiškė, kad šautuvas turi problemų su taiklumu ir dėl to ilgainiui jo bus atsisakyta. Vėliau (2015) H&K laimėjo teismą prieš Bundeswehr'ą dėl ginklo atitikimo pateiktiems reikalavimams. Vis dėl to teismas specifiškai nenagrinėjo ginklo taiklumo parametrų. Kitų šalių (įskaitant ir Lietuvos) atlikti bandymai problemų nenustatė. Neoficialūs bandymai, randami internete, taip pat nenustatė problemų.

  Visgi panašu, kad Bundeswehr'as G36 atsisakys ir keis jį kitu ginklu, kurį galimai tieks tas pats H&K.

  Paplitimas

  G36 yra pagrindinis standartinis Vokietijos Bundeswehr'o automatinis šautuvas. G36 kaip pagrindinį kariuomenės ginklą naudoja Lietuva, Latvija, Ispanija ir kitos šalys. Kaip specifinės paskirties (SOP, policijos) ginklas G36 naudojamas labai plačiai daugelyje pasaulio šalių.

  Foto

  Standartinė G36 versija Vokietijos kariuomenėje

  MG36 "kulkosvaidžio" versija su storesniu vamzdžiu ir atraminiu dvikoju

  G36C versija, skirta CQB operacijoms ten, kur aktualu taupyti vietą

  Dabartinė standartinė G36 versija, pateikiama H&K INterneto puslapyje


  G36K (trumpesnė už standartinę, bet ilgesnė už C versija) su galimais priedais, šiuo metu pateikiama gamintojo Interneto puslapyje

  G36C su galimais priedais iš gamintojo puslapio

  Lietuvos Kariuomenėje naudojama G36 KA4 šautuvo versija

  G36 KA4 naudojamas LIetuvos karių pratybų metu


  Video

  Keletas video apie G36, įskaitant taiklumo bandymus po intensyvaus šaudymo automatiniu režimu bei mažiau žinomą MG36 "kulkosvaidžio" versiją, pristatomą Larry Vickers, savo laiku tarnavusio JAV Delta Force


  The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

  Komentuoti


  • #3
   FB MSBS   FB MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) įvairių variantų automatinių šautuvų šeima kuriama Lenkijoje. Būsimas pagrindinis Lenkijos kariuomenės automatinis šautuvas. Bus gaminami tiek įprastiniai, tiek "bullpup" variantai.

   Duomenys

   - Kilmės šalis: Lenkija
   - Kalibras: 5.56×45mm NATO, 7.62×39mm, 7.62×51mm NATO
   - Dėtuvė: 10, 20, 60 arba 100 šovinių
   - Greitošauda: 700-750 šūvių per minutę
   - Efektyvus šūvio nuotolis: ~500 m
   - Dizainas: 2007-
   - Naudojamas nuo: masiškai nenaudojamas
   - Gamintojas: FB "Łucznik" Radom (PL)
   - Variantai: klasikinis, bullpup
   - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant trumpam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna (short-stroke piston, rotating bolt)

   Istorija

   Ginklas kuriamas nuo 2007. Kūrėjai ir gamintojai teigia, kad ginklas naudoja savo unikalius mazgus ir yra pilnai sukurtas Lenkijoje. Lenkija planuoja priimti šį ginklą į savo ginkluotę kaip standartinį automatinį šautuvą vsoje kariuomenėje, kuris ilgainiui turėtų pakeisti FB Beryl.

   Dizainas

   Modulinis dizainas ir dalių suderinamumas tarp skirtingų ginklo versijų (įskaitant skirtingus kalibrus). Galimybė nesunkiai keisti vamzdį. Tokiu būdu mažinamos išlaidos ginklų priežuųrai ir taisymui. Ginklas turi panašumų su nelabai sėkmingu Remington ACR ir net H&K G36, bet iš principo dizainas nėra laikytinas išvestiniu iš kurio nors kito ginklo (skirtingai, nei HK416, M4 ar daugelis kitų šiuolaikinių automatinių šautuvų). Kaip ir daugelis kitų šiuolaikinių dizainų, ginklas pritaikytas tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams

   Paplitimas

   Ginklas vis dar tebėra vystymo stadijoje ir naudojamas tik ribotais kiekiais ir ribotai paskirčiai Lenkijos kariuomenės. Gamintojas planuoja atidaryti gamyklą JAV Teksaso valstijoje su tikslu tiekti ginklus milžiniškai civilinei JAV ginklų rinkai.

   Foto

   Radon-K (gamintojo foto)


   Radon-K trumpu vamzdžiu (gamintojo foto)


   Radon-K su povamzdiniu granatsvaidžiu (gamintojo foto)


   Radon-B (gamintojo foto)


   Radon-B sutrumpintas variantas (gamintojo foto)


   Radon-B su povamzdiniu rganatsvaidžiu   Reprezentacinis/PR/bandomasis panaudojimas Lenkijos kariuomenėje   Video medžiaga

   The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

   Komentuoti


   • #4
    AK-12 / AK-15
    Naujausia AK serijos inkarnacija, tolesnė AK-74 evoliucija. Rusijos gynybos ministerija oficialiai pasirinko AK-12 kaip dabar naudojamo AK-74 įpėdinį. Nors realybėjė AK-74 išlieka ir tikriausiai dar ilgai išliks pagrindiniu RF kariuomenės naudojamu automatiniu šautuvu dėl praktinių priežasčių: AK-12 išlieka iš principo panašus į AK-74 ir nesiūlo yaptingų pranašumų, nors keitimo kaina būtų didelė. Tikėtina, kad AK-12 bus naudojamas nedideliais kiekiais spec. pajėgų ar panašiems poreikiams.

    Didesnio kalibro AK-12 "brolis" yra 7.62x39mm AK-15

    Duomenys

    - Kilmės šalis: Rusija
    - Kalibras: 5.45×39mm (AK-12) ir 7.62x39 (AK-15)
    - Dėtuvė: 30, 60 arba 100 šovinių
    - Greitošauda: 700 šūvių per minutę
    - Efektyvus šūvio nuotolis: 600 m
    - Dizainas: 2010-
    - Naudojamas nuo: masiškai nenaudojamas, riboto naudojimo nuo 2016
    - Gamintojas: Kalashnikov Concern (RU)
    - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant ilgam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna (long-stroke piston, rotating bolt)

    Istorija

    Pirmieji pranešimai apie naują ginklą pasirodė 2010 metais. Testai atliekami nuo 2011 ir ginklas iš esmės įvertintas teigiamai atitinkamų Rusijos valdžios struktūrų. Visgi tai nereiškia, kad ginklas bus netrukus masiškai gaminamas ir išduodamas vietoj AK-74 dėl turimų didelių pastarojo kiekio ir aiškių AK-12 pranašumų nebuvimo.

    Dizainas

    Principinių mechanizmų veikimas išliko toks pats, kaip ir AK-74/AKM. Lyginant su AK-74 pakoreguotas vamzdis, dujų sistema, uoksas. Pagerinta ergonomika. Užlenkiama ir koreguojamo ilgio buožės atrama. Atsirado galimybė užtaisymo rankenėlę montuoti abiejose pusėsė. Atsirado picatinny bėgelis lengvam papildomos įrangos montavimui. Iš principo egzistuojantis AK-74 patobulintas, suteikiant jam daugelį Vakaruose gaminamų šiuolaikinių automatinių šautuvų atributų ir moduliariškumo.

    Paplitimas

    Ginklas nėra masiškai išdavinėjamas RF kariuomenėje, tačiau nedideliais kiekiais galimai naudojamas atskirų karinių vienetų, kaip spec. pajėgos. Nepaisant oficialaus ginklo pasirinkimo kariuomenės reikmėms, greito šio ginklo paplitimo RF kariuomenėje tikėtis nereiktų. Planuojamos eksportinės versijos su NATO kalibrais įskaitant civilines versijas.

    Foto

    2013 prototipas
    2016 versija


    Foto: REUTERS/Sergei Karpukhin


    Video medžiaga

    1. Larry Vickers bando AK-12
    2. South Front (vatnik alert!) analizuoja AK-12 galimybes pakeisti AK-74
    3. Šaudymas lauko sąlygomis

    The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

    Komentuoti


    • #5
     HK416 ir HK417
     Ginklas, kuriuo nušautas Osama bin Ladenas
     HK416 automatinis šautuvas, gaminamas ant laiko patikrintos AR-15 bazės yra laikomas vienu geriausių ir patikimiausių tokios klasės ginklų. Naudojamas arba naudotas daugelio šalių specpajėgose, įskaitant labiausiai elitinius JAV būrius Delta ir Devgru/Seal Team 6. HK416 taip pat pelnė šlovę, kaip ginklas, kuriuo buvo nušautas Osama bin Ladenas.

     HK417 yra stambesnis HK416 brolis, naudojantis 7.62x51mm NATO kalibrą. Dizaino požiūriu tai identiškas ginklas.

     Duomenys

     - Kilmės šalis: Vokietija
     - Kalibras: 5.56×45mm NATO (HK416) ir 7.62x51mm NATO (HK417)
     - Dėtuvė: 20, 30, 100 šovinių
     - Greitošauda: 600 (HK417), 700-900 (HK416) šūvių per miniutę
     - Efektyvus šūvio nuotolis: iki 600 m
     - Naudojamas nuo: 2004
     - Gamintojas: Heckler & Koch (DE)
     - Variantai: įvairūs su skirtingo ilgio vamzdžiais
     - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant trumpam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna (short-stroke piston, rotating bolt)
     - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje (HK416) ir HK417

     Istorija

     10-ąjame 20a. dešimtmetyje vokiečių H&K buvo paprašyti sukurti automatinį šautuvą JAV Delta specpajėgų būriui. Rezultatas buvo ant AR-15 bazės pagamintas ginklas, vizualiai labai panašus į standartinį JAV kariuomenės Colt M4, kurį daugeliu atveju ir pakeitė JAV specpajėgose. Esminis ginklo skirtumas ir privalumas, lyginant su M4, yra kitokia dujų nuvedimo sistema. Dujos nuvedamos iš vamzdžio, esant trumpam stūmoklio judesio momentui (short stroke gas piston). Tokia sistema buvo "pasiskolinta" iš šiek tiek anksčiau sukurto G36, kurį naudoja ir Lietuvos kariuomenė. Tai tapo bene svarbiausia priežastimi, kodėl HK416/417 yra patikimesnis ir geresnis ginklas už M4. Prie ginklo kūrimo prisidėjo žinomas ex-Delta narys Larry Vickers, turintis populiarų Youtube kanalą ginklų tema.


     Dizainas

     Vizualiai panašus į M4 su aiškiai išreikštomis AR-15 platformos detalėmis. Vienas iš išskirtinių dizaino bruožų, lyginant su M4 - kitoks rankenos dizainas. Viduje, kaip jau minėta, esminis dizaino skirtumas, lyginant su M4, yra dujų sistema, kuri ir yra pagrindinė ginklo "vinis", kuri vėliau pelnė šiam ginklui pripažinimą dėl puikaus patikimumo.


     Dujų nuvedimo sistema

     HK416/HK417 dujų sistemos veikimo principas (Short stroke gas piston). Dujos nepatenka atgal į ginklo mechanizmą, del ko mažiau teršiami mechanizmai. Rezultate ginklo nereikia ilgiau valyti, jis veikia geriau ir yra iš principo patikimesnis. Tokią dujų sistemą HK416 gavo iš mums puikiai pažįstamo G36

     Klasikinio M4 dujų sistemos veikimo principas (direct impingement). Dujos patenka atgal į mechanizmą ir taip greičiau užteršia ginklą ir riboja jo patikimumą


     Paplitimas

     Ginklą naudoja JAV ir daugelio kitų šalių SOP. Yra civilinė ginklo versija


     Foto

     Vienas iš ankstesnių HK416 modelių su standartine M4 buože ir 14.5 colių vamzdžiu


     Vienas iš ankstesnių HK416 modelių su trumpu 10.4 colių vamzdžiu ir standartine M4 buože


     Naujesnė versija su 10.4 colių vamzdžiu ir naujo stiliaus buože


     HK416 su pritvirtintais įvairiais priedais: povamzdine rankena, kolimatoriniu taikikliu bei IR designatoriumi


     HK416 su povamzdiniu AG-C/GLM granatsvaidžiu


     HK417 su 12 colių ilgio vamzdžiu


     HK417 su 20 solių vamzdžiu, Leupold Mark 4 optiniu taikikliu ir Harris atraminiu dvikoju


     Video

     1. H&K filmas apie HK416 su Larry Vickers
     2. Vandens testas
     3. Paaiškinamas HK416 Vekimo principas ir dujų sistema

     The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

     Komentuoti


     • #6
      HK416 naudojamas ir Lietuvoje

      Komentuoti


      • #7
       Originally posted by TerMind Peržiūrėti pranešimą
       HK416 naudojamas ir Lietuvoje
       TerMind įkeltoje nuotraukoje greičiausiai HK417. Bet pasitaiko vienas kitas HK416 Lietuvoje
       Last edited by EPP; 20 February 2017, 14:04.

       Komentuoti


       • #8
        Ant dėtuvės šulinio užrašyta HK416. Fotografavau Kaune, per vasario 16 šventę. Nepasidomėjau kieno jis konkrečiai, bet šalia sukinėjosi "Aitvaro" kariai, tai galėjo būti ir jų.
        Last edited by TerMind; 20 February 2017, 15:02.

        Komentuoti


        • #9
         Foto tikrai 416, galima skirti iš dėtuvės ir lizdo dydžio.

         O kas naudoja 416 Lietuvoje? Be specukų būtų labai sunku įsivaizduyoti, kas dar.
         The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

         Komentuoti


         • #10
          Originally posted by Trooper Peržiūrėti pranešimą
          O kas naudoja 416 Lietuvoje? Be specukų būtų labai sunku įsivaizduyoti, kas dar.
          LŠS          Šaulių sąjungos ginklines papildė modernūs šautuvai

          Lietuvos ginklų fondas pirmadienį Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) perdavė šaunamųjų ginklų ir šarvinių liemenių. Tai pirmieji šauliams perduodami modernūs šautuvai HK416A2 ir HK417D, jie bus naudojami pratybose. Šie ginklai papildys ir atnaujins dabar šaulių naudojamų automatinių šautuvų ir pistoletų modelių arsenalą, pranešė Lietuvos šaulių sąjunga.

          Komentuoti


          • #11
           oho, pasirodo ir šauliams geresnių ginklų jau duoda. Nu sakyčiau sveikintina.

           Lygiai kaip vanduo vengia aukštumų ir skuba į žemumas, taip ir kariuomenė vengia stiprybės, bet kovoja su silpnybėmis. Ir kaip vanduo įgauna paviršiaus, kuriuo teka, formą, taip ir kariuomenė valdo sėkmę vadovaudamasi priešo padėtimi. Sun Tzu

           Komentuoti


           • #12
            Lietuvos naudojamas FN SCAR-H PR yra semi auto. Po jo pvz. belgų naudojami 5,62 tai tokie žaisliniai atrodo :D

            Komentuoti


            • #13
             Originally posted by Trooper Peržiūrėti pranešimą
             Foto tikrai 416, galima skirti iš dėtuvės ir lizdo dydžio.

             O kas naudoja 416 Lietuvoje? Be specukų būtų labai sunku įsivaizduyoti, kas dar.
             Tikrai, nepažiūrėjau, nusprendžiau pagal vamzdžio ilgį

             Komentuoti


             • #14
              O šaulių naudojama 416 versija full auto ar "civilinė" semi-auto?
              The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

              Komentuoti


              • #15
               Originally posted by Trooper Peržiūrėti pranešimą
               O šaulių naudojama 416 versija full auto ar "civilinė" semi-auto?
               HK 416 yra pilnai automatinė. Tačiau yra įvairių modelių pusiau automatinių versijų su kitokiu žymėjimu, tiek HK, tiek labai panašių SIG, kuriuos Lietuvoje galima pačiupinėti ne tik šventėse ir parodose, bet ir privačių asmenų atsineštus šaudyklose.

               Komentuoti

               Vykdoma...
               X