Announcement

Collapse
No announcement yet.

Šaltojo karo automatiniai šautuvai (1945-1990)

Collapse
X
 
 • Filtras
 • Laikas
 • Rodyti
Ištrinti viską
Naujas pranešimas

 • Šaltojo karo automatiniai šautuvai (1945-1990)

  M16 (AR-15)  Legendinis JAV kariuomenės šautuvas, sukurtas ant AR-15 bazės, iš kurios iki šiol gaminami dabartiniai pagrindiniai JAV šautuvai M4. Per ilgus metus nuo Vietnamo karo laikų M16 buvo keičiamas ir modifikuojamas. Galų gale jo atsisakyta vietoje kompaktiškesnio M4, kurio principiniai mazgai, valdymas ir veikimo principas išliko tie patys, kaip ir M16. Taigi, tam tikru požiūriu, M16 toliau gyvuoja JAV kariuomenėje ir daug kur kitur pasaulyje kaip vienas labiausiai paplitusių ir naudojamų šaunamųjų ginklų istorijoje.

  Duomenys

  - Kilmės šalis: JAV
  - Kalibras: 5.56×45mm NATO
  - Dėtuvė: 20, 30 šovinių
  - Greitošauda: 600 (HK417), 700-950 šūvių per miniutę
  - Efektyvus šūvio nuotolis: iki 800 m
  - Dizainas: 1956
  - Naudojamas nuo: 1964
  - pagaminta vienetų: apie 8 mln.
  - Gamintojai: Colt's Manufacturing Company, Daewoo Precision Industries, FN Herstal, H&R Firearms, General Motors Hydramatic Division, Elisco, U.S. Ordnance
  - Variantai: pagridninės modifikacijos M16A1, M16A2, M16A3 ir M16A4, daug kitų modifikacijų ir derivatyvų
  - Veikimo principas: tiesioginis dujų paėmimas (direct impingement), besisukanti spyna
  - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje

  Istorija

  Po Antrojo Pasaulinio Karo JAV nusprendė keisti keletą iki tol naudotų automatinių ginklų modelių vienu ginklu. Buvo pasirinktas 7.62×51mm M14 automatinis šautuvas. Visgi jau po pirmųjų susidūrimų su AK-47 Vietname pasidarė aišku, kad M-14 yra sunkiai kontroliuojamas automatinės ugnies metu. Taip pat kareiviai negalėjo neštis pakankamai M14 amunicijos dėl didelio svorio. Taip po ekstensyvių diskusijų ir bandymų atsirado naujas armijos ginklas - M16. M16 į mūšio lauką pirmą kartą pristatytas 1964. Dėl kilusių problemų su ginklo patikimumu 1967 išleista atnaujinta ginklo versija M16A1. 1969 M16A1 oficialiai pakeitė M14 kaip pagrindinis kariuomenės šautuvas. 1970 JAV rekomendavo NATO partneriams naują standartą 5.56×45mm. Prasidėjo 5.56×45mm NATO kalibro era.

  Dizainas  Ant E.Stonerio AR-15 bazės pagamintas ginklas buvo vienas iš pirmųjų ilgos AR-15 derivatyvų gamos atstovų. Tuo metu naujas 5.56×45mm kalibras buvo mažesnis už 7.62x51mm ir leido ženklai sumažinti amunicijos svorį. Pats ginklas naudojo tiems laikams naujas medžiagas - aliuminį ir plastiką. Ginklas pasižymėjo mažu svoriu, maža atatranka, taiklumu ir dideliu šūvio nuotoliu. Naujesnės versijos (M16A4) turi šiuolaikiniams šautuvams būdingą picatinny bėgelių sąsają ir nuimamą nešimo rankenėlę.

  Problemos

  Pirmasis ginklo variantas pasižymėjo patikimumo problemomis. Tai sąlygojo daugelis priežasčių: nuo gamyboje naudotų medžiagų iki netinkamo kareivių apmokymo ir klaidingos ginklo gamintojo pateiktos naudojimo ir priežiūros instrukcijos. Pagrindinės originalaus M16 varianto (nuo 1967) problemos buvo sekančios:
  - M16 buvo laikomas "self cleaning" ("pats besivalantis"), nors tai neatitiko tikrovės ir ginklą reikėjo valyti, kaip ir visus kitus ginklus. Dėl tokio suklaidinimo netinkamai prižiūrimas ginklas tiesiog užsikirsdavo
  - Ginklas buvo išdavinėjamas kareiviams be valymo įrankių ir instrukcijų, kaip valyti ginklą
  - Originali 5.56×45mm amunicija buvo išbandyta ir priimta naudojimui su DuPont IMR8208M paraku, bet netrukus imtas naudoti Olin Mathieson WC846 parakas, dėl kurio ginklas užsiteršdavo kur kas greičiau ir imdavo užsikirtinėti
  - Ginklas neturėjo "forward assist" ir užsikirtimo atveju neturėjo galimybės pastumti spyną į priekį
  - šovinio lizdo vidus nebuvo padengtas chromu, dėl ko kilo korozijos problema

  Dauguma problemų buvo ištaisytos 1967 išleidžiant M16A1 ginklo variantą bei detalias priežiūros instrukcijas. Problemų su ginklu ženkliai sumažėjo. 1969 ginklas oficialiai tapo JAV kariuuomenės pagrindiniu šautuvu.

  M16A1 priežiūros instrukcijų brošiūra


  Paplitimas

  Nuo 1969 pagrindinis JAV kariuomenės automatinis šautuvas (iki šiol didele dalimi pakeistas mažesnės M16 modifikacijos M4). Naudojamas daugelyje pasaulio šalių, įskaitant neformalias grupuotes įvairiuose konfliktuose. Lietuvos Kariuomenė taip pat turi šį ginklą savo arsenaluose

  Paplitimo žemėlapis (tik oficialūs naudotojai)


  Foto

  M16A2 Lietuvos Kariuomenėje


  Skirtingų M16 versijų palyginimas: M16A1, M16A2, M4A1, M16A4


  M16A2 (1982)


  M16A1 (1967)


  Vietnamo karo laikų 20 šovinių dėtuvė ir šiuolaikinė STANAG 30 šovinių dėtuvė


  M16A2 su M203 povamzdiniu granatsvaidžiu


  Video

  Šaudymas iš M16A1


  Mokomasis Vietnamo karo laikų video


  The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

 • #2
  Ak47 (Автомат Калашникова, Avtomat Kalashnikova, Kalašnikovo automatas)


  Mikhailo Kalashnikovo sukurtas legendinis automatinis šautuvas, kuris, įskaitant įvairias modifikacijas, yra plačiausiai gamintas ir naudojamas šautuvas istorijoje. Ginklas tiek paplitęs ir žinomas, kad jo atvaizdas panaudotas Mozambiko vėliavoje.

  Duomenys

  - Kilmės šalis: SSRS
  - Kalibras: 7.62×39mm
  - Dėtuvė: 30 šovinių, galimi kitokie variantai
  - Greitošauda: 600 šūvių per miniutę
  - Efektyvus šūvio nuotolis: iki 350 m
  - Dizainas: 1946
  - Naudojamas nuo: 1949
  - pagaminta vienetų: apie 75 mln.
  - Gamintojai: Kalashnikov Concern, daugelis kitų
  - Variantai: daug variantų ir derivatyvų
  - Veikimo principas: dujų nuvedimas iš vamzdžio, esant ilgam stūmoklio judesio momentui, besisukanti spyna
  - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje

  Istorija

  Po Antrojo Pasaulinio Karo, kaip ir daugelis kitų šalių, SSRS nusprendė sukurti visiškai naują universalų automatinį šautuvą. Rezultas - 1947 M.Kalashnikov'o pristatytas ginklo prototipas, pasižymėjęs paprasta sandara, nereikalaujantis priežiūros ir paprastas naudoti kareiviams mūšio sąlygomis. 1949 Sovietų kariuomenė priėmė ginklą masiniam naudojimui.

  Dizainas

  AK-47 naudojo ilgo stūmoklio judesio momentu grįstą dujų nuvedimą, įtaisant mechanizmą virš vamzdžio. Užtaisymo rankenėlė pritvirtinta prie spynos. Uoksas i6 6tampuoto plieno. Visa AK-47 konstrukcija daroma vadovaujantis paprastumo, lengos priežiūros, lengvo naudojimo ir pigumo prioritetais, kas buvo logiška nuskurdintoje ir resursų stokojančioje SSRS. To pasekoje ginklas pasižymėjo ypač geru patikimumu ir paprastumu bei pigumu nors ir nebuvo labai taiklus šaudant į toliau esančius taikinius. Nepaisant kai kurių trūkumų (didelės atatrankos, nepakankamai gero taiklumo tolimesniais atstumais), realiomis mūšio sąlygomis Vietnamo kare AK-47 užsitikrino puikaus ir patikimo ginklo reputaciją ir dažnai pasiteisindavo kaip efektyviausias ginklas tenykštėmis karo sąlygomis. Tas pats galiojo ir daugeliui kitų karinių konfliktų, kuriuose AK-47 naudojamas iki šių dienų, įskaitant sąlyginai senas ginklo versijas.

  Problemos

  Dėl kai kurių dizaino ypatumų, pradinė produkcija vyko lėtai. Problemos buvo išspręstos sukuriant naują modifikaciją AKM, kuri priimta į ginkluotę 1959

  Foto

  AK-47 su 6H2 durtuvu

  2-o tipo (Type 2) AK-47, gaminamas nuo 1949

  AK-47

  Durtuvas


  AKM schema


  Mozambiko Vėliava ir herbas. Abiejuose vaizduojamas AK-47
  Video

  Neįtikėtinai gražus Larry Vickers slow-motion video su bulgarišku Type 3 AK-47


  Dokumentinis filmas apie AK-47


  Military.com apie AK-47
  The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

  Komentuoti


  • #3
   Originally posted by Trooper Peržiūrėti pranešimą
   Ak47 (Автомат Калашникова, Avtomat Kalashnikova, Kalašnikovo automatas)
   Norėčiau pabrėžti, kad AK-47 yra grynai amerikietiškas "išmislas", originaliai Sovietų sąjungoje ginklas vadinosi tiesiog AK, sekanti modifikacija buvo AKM ir tik vėliau atsirado pavadinimas su skaičiumi, t.y. AK-74.
   Lietuvos kariuomenėje lenkiška AK modifikacija vadinosi AK47S, o lenkų gamybos AK-74 pavadinti AK-88.

   Komentuoti


   • #4
    Dar prisiminiau vieną M16 problemą - labai ilgas (356 mm) graižtvų "žingsnis", dėl kurio kulka prastai įsisukdavo ir buvo ganėtinai nestabili (rašo kad šita problema ypač pasireikšdavo šaltame arktiniame ore, kuris buvo tankesnis). M16A1 versijoje graižtvų "žingsnis" buvo patrumpintas iki 305 mm, ir problema buvo pašalinta.

    Komentuoti


    • #5
     Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
     Dar prisiminiau vieną M16 problemą - labai ilgas (356 mm) graižtvų "žingsnis", dėl kurio kulka prastai įsisukdavo ir buvo ganėtinai nestabili (rašo kad šita problema ypač pasireikšdavo šaltame arktiniame ore, kuris buvo tankesnis). M16A1 versijoje graižtvų "žingsnis" buvo patrumpintas iki 305 mm, ir problema buvo pašalinta.
     Nesu didelis šaunamųjų ginklų žinovas, bet tiek iš eilės dokumentinių apie Vietnamo karą, tiek iš Wikipedijos, tiek visų kitų šaltinių susidaro įspūdis, kad viskas, kas buvo iki M16A1, iš esmės buvo problemų identifikavimas ir "teething". Tiesiog karo metu reikėjo kokybiškai naujo ginklo ir nebuvo daug laiko laukti, dėl ko tikriausiai nebuvo padaryti adekvatūs bandymai, kuriuos teko daryti jau realaus mūšio sąlygomis. O tas faktas, kad M4 (t.y. tas pats sutrumpintas M16) JAV tebenaudojamas iki šiol, tikriausiai rodo, kad tai yra puikus ginklas.

     Visgi nelabai pagaunu vieno dalyko. Kodėl darant naujas modifikacijas nebuvo panaudota HK416 įdiegta short stroke gas piston sistema? Juk patį principą išrado ne HK ir jis nėra kažkaip užpatentuotas (ar klystu?). Tiesiog iš gero ginklo būtų padarytas dar geresnis.
     The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

     Komentuoti


     • #6
      Originally posted by EPP Peržiūrėti pranešimą
      Norėčiau pabrėžti, kad AK-47 yra grynai amerikietiškas "išmislas", originaliai Sovietų sąjungoje ginklas vadinosi tiesiog AK, sekanti modifikacija buvo AKM ir tik vėliau atsirado pavadinimas su skaičiumi, t.y. AK-74.
      Lietuvos kariuomenėje lenkiška AK modifikacija vadinosi AK47S, o lenkų gamybos AK-74 pavadinti AK-88.
      Geras pastebėjimas. Tik dabar atkreipiau dėmesį, kad rusiškuose šaltiniuose būtent taip ir rašoma t.y. AK, o ne AK-47.
      The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

      Komentuoti


      • #7
       G3       Vienas žinomiausių ir "įtakingiausių" Šaltojo karo eros ginklų, vokiečių kompanijos Heckler & Koch G3, pasižymėjęs tiems laikams dar nebūdingu moduliniu dizainu ir polimerų naudojimu konstrukcijoje. Lietuvos Kariuomenė naudoja Švedišką G3 variantą AK4

       Duomenys

       - Kilmės šalis: Vakarų Vokietija (VFR)
       - Kalibras: 7.62×51mm
       - Dėtuvė: 20, 30 arba 50 šovinių
       - Greitošauda: 500-600 šūvių per miniutę
       - Efektyvus šūvio nuotolis: iki 500 m
       - Naudojamas nuo: 1959
       - pagaminta vienetų: apie 7 mln.
       - Gamintojai: Heckler & Koch, Rheinmetall ir daugelis kitų
       - Variantai: daug variantų ir derivatyvų
       - Veikimo principas: pusiau laisvos spynos atatranka (roller delayed blowback)
       - Šalys naudotojos: Sąrašas Wikipedijoje

       Istorija

       G3 ištakas galima pastebėti dar APK laikų Vokietijoje. G3 Dizainas ir veikimo principai buvo nemažai įtakoti prototipinio Gerät 06H ir iš jo vėliau sukurto StG 45(M). 1959 Vakarų Vokietijos Bundeswehr'as oficialiai priėmė ginklo kūrėjų CETME (Ispanija) pasiūlymą. Rheinmetall ir H&K gavo teises gaminti ginklą Vokietijoje. Nuo 1977 ginklą Vokietijoje gamina tik H&K.

       Dizainas

       Mechanizmo iliustracija


       G3 dalių schema

       G3 pritaikytas šaudyti pavieniais šūviais arba automatine ugnimi, veikia pusiau laisvos spynos atatrankos (roller delayed blowback) principu. Ginklas pasižymi moduline sandara ir gali būti konfiguruojamas pagal poreikį, naudojant skirtingas ir mūšio sąlygomis lengvai tvirtinamas detales.

       Paplitimas

       G3 naudotas Vokietijos Bundeswehr'o kaip pagrindinis automatinis šautuvas nuo 1959 iki 1997, kai jį pakeitė G36. Įvairios ginklo modifikacijos gaminamos ir naudojamos daugelyje pasaulio šalių. Lietuvos (Latvijos, Estijos) kariuomenėje naudojamas švediškas variantas HK4, pasižymintis 2cm ilgesne buože ("irklas").

       Foto

       The G3A4 ir G3A3

       Išardytas G3

       Vienas iš pirmųjų G3 variantų su skylėtu apsodu

       G3 su pritaisytu durtuvu ir plastikiniu apsodu

       G3KA4 su sustumiama buože

       Video

       Larry Vickers apie G3 (laikas 5:10)


       Larry Vickers šaudo iš ypatingai reto iranietiško G3


       G3 šaudymas pavieniais šūviais, iš povamzdinio granatsvaidžio ir automatine ugnimi
       The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

       Komentuoti


       • #8
        Geriausias kada nors padarytas video apie AK šautuvus. Paaiškinama, kodėl 5,45 yra žymiai geriau už 7,62 bei aptariami kiti ginklo niuansai        2 dalis


        Kaip teisingai prižiūrėti AK
        The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

        Komentuoti


        • #9
         Mažai žinomas M16 pirmtakas AR10. Pradėjus gaminti - supermodernus ginklas ( kaip koks G11 šiandien).         Prototipas


         Bandomas V. Vokietijoje

         Kažkokį kiekį nupirko KLM linijos, kaip išgyvenimo arktinėmis sąlygomis rinkinio dalį.

         Čia matyt stiuardesė         Filmo rekvizitas. "Профессионал" Жосслен Бомон (Жан-Поль Бельмондо) со снайперской версией винтовки AR-10
         Buvo naudojamas nedidelėmis partijomis šian bei ten
         ( čia, spėju, Gvatemala, nors galėtų būti ir Salvadoras)
         Labiausiai pagarsėjo kaip Portugalios kolonijiniuose karuose ( nors jie vadina tai Guerra do Ultramar1961-74) parašiutistų ( priklausė Portugaliojos KOP) kovinis šautuvas Angoloje ir Mozambike ( Guinea-Bissau ,matyt, masiškai naudojamas nebuvo). Išskirtinis elitinio dalinio ginklas. Kiti portugalų galiniai naudojo daugiausia G3 ( gal būt pagamintus Ispanų CETME) ir šiek tiek FN FAL.

         AR-10 Rifle
         The AR-10 Rifle
         Service rifle
         United States of America
         1958–1985 (Sudan); 1960-1976 (Portugal)
         Guatemala, Sudan, Portugal, Italy, Cuba, Burma
         Angola/Mozambique/Sudan/Dominican Republic/Portuguese Timor
         1955-56
         Fairchild Armalite, Artillerie Inrichtingen (AI)
         1956–1960
         ~10,000
         Hollywood, Sudanese, Transitional, Portuguese, Carbine
         3.29-4.05 kg (7.25 - 8.9 lb)
         1050 mm (41 in)
         528 mm (20.8 in)

         7.62 × 51 mm NATO, 7.62 x 39 mm Soviet
         7.62 mm (.308 in)
         Gas-operated, rotating bolt
         700 round/min
         820 m/s (2,700 ft/s)
         630 m (700 yd)
         20-round detachable box magazine/belt
         Adjustable aperture rear sight, fixed "blade" front sight
         https://www.youtube.com/watch?v=0kH_l83mDkQ

         https://www.youtube.com/watch?v=UCmHxieQduE
          
         Last edited by Jonas; 2nd March 2017, 15:06.

         Komentuoti


         • #10
          Užtaisymo rankenėlė gana įdomioje vietoje (kaip šiuolaikinio kinietiško QBZ-95).
          The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

          Komentuoti


          • #11
           Skirtingi būdai užtaisyti AK

           The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

           Komentuoti


           • #12
            Neilgas, bet informatyvus ir labai naudingas pasiskaitymas apie Kinijos AK derivatyvus, kurie PLA naudojami iki šiol (nors aišku vis mažiau ir mažiau). Galima sakyti, visa Kinijos AK istorija

            China Spent Decades Trying to Build a Better AK-47

            In the mid-1960s, the Chinese military began to seek a replacement for its assortment of Soviet-licensed small arms, including the Type 56 semi-automatic rifle, the Type 56 assault rifle and the Type 56 light machine gun.

            The result was the Type 63, first issued in 1968, which combined characteristics of both the SKS and the AK-47. The Type 63, however, failed to meet accuracy expectations and the Chinese military found it unsatisfactory.

            In 1979, the Chinese People’s Liberation Army fought the Vietnamese army during the First Sino-Vietnamese War — and found itself at a distinct disadvantage. The PLA was predominantly still armed with the semi-automatic Type 56 carbine. Only officers, NCOs and specialist troops carried the Type 56 assault rifle. The Vietnamese, by contrast, were almost entirely armed with superior AK-pattern weapons.

            The Chinese resumed their search for a replacement rifle, appointing small-arms designer Wang Zi Jun to develop a more reliable infantry rifle and light machine gun.

            The Chinese military wanted the new rifle to have a longer service life, use existing AK- and SKS-pattern tooling to speed up production and have improved reliability and accuracy comparable to the AK. The result is the Type 81, which uses a short-stroke, gas-operated action with a two-lug rotating bolt. The rifle is chambered in 7.62-by-39-millimeter and feeds from 20- or 30-round box magazines.

            The rifle initially had a wooden buttstock, however, this was replaced with a folding stock similar to that on the Type 56. The Type 81 beat a rival rifle during trials and the Chinese military adopted it in 1982. Early production models saw combat during the Second Sino-Vietnamese War. Full production began in 1986.

            The Type 81 Squad Automatic Weapon variant features a heavier-profile barrel, bipod, additional carrying handle and a fixed butt stock with a profile similar to the Soviet RPD. It was designed to fulfill a role similar to the Soviet RPK and fires from a closed bolt. The Type 81 light machine gun can feed from either standard Type 81 rifle magazines or a 75-round drum magazine.

            The Type 81’s longer receiver improves the weapon’s recoil characteristics, accuracy and controllability compared to the AK-pattern Type 56. The Type 81 also abandoned the AK’s large safety/selector lever for a small selector switch on the left side of the rifle. The Type 81 has a detachable rather than integral bayonet and is also able to fire rifle grenades.

            The Type 81 entered production at the Heilongjiang Province state arsenal, while the arsenal in Yunnan Province built the light machine gun variant. Bangladesh’s Ordnance Factory started producing a licensed copy of the Type 81, designated the BD-08, in 2008. The Type 81 also in service with the Sri Lanka military and elements of the Pakistani army.

            The Type 81 remains in Chinese service but has been largely replaced by the more modern bullpup QBZ-95 and also the QBZ-03, a modernized traditional-configuration rifle that uses a derivative of the Type 81’s action.

            This story originally appeared at Historical Firearms.

            Type 81
            Foto šaltinis: http://www.historicalfirearms.info/p...0s-the-chinese
            The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting - Sun Tzu

            Komentuoti


            • #13
             Šaltojo karo laikų britų video, pristatantis TSRS lengvuosius pėstininkų ginklus - pradedant PM ir AKM ir baigiant kulkosvaidžiais ir RPG-7:


             Ir pora video apie šaunamųjų ginklų pramušamąją galią - pirmas britų, kuriame lyginami rusiškas 5,45 mm ir NATO 5,56 mm ir 7,62 mm kalibrai, ir antras australų, kuriame demonstruojama automatinio šautuvo Austeyr (Steyr AUG modifikacija, skirta Australijai) ir kulkosvaidžio FN Minimi šaunamoji galia:


             Komentuoti


             • #14
              Originally posted by Danas Peržiūrėti pranešimą
              Šaltojo karo laikų britų video, pristatantis TSRS lengvuosius pėstininkų ginklus - pradedant PM ir AKM ir baigiant kulkosvaidžiais ir RPG-7:

              Ir pora video apie šaunamųjų ginklų pramušamąją galią - pirmas britų, kuriame lyginami rusiškas 5,45 mm ir NATO 5,56 mm ir 7,62 mm kalibrai, ir antras australų, kuriame demonstruojama automatinio šautuvo Austeyr (Steyr AUG modifikacija, skirta Australijai) ir kulkosvaidžio FN Minimi šaunamoji galia:
              Bus smagu pažiūrėti video, dabar kaip tik vystome diskusiją kitame formate šia tema, su daug skaičių ir lentelių, pradedant 1952 testavimu, atvedusiu nuo M14 iki M16.

              Komentuoti


              • #15
               Prieš pusantrų metų EPP savo bloge įmetė nuorodą į įdomų dokumentą - griekas nepasidalint.

               MILITARY THOUGHT (USSR): Some Points on the Status and Development of Small Arms

               Įdomus 1978 m. CŽV dokumentas, išslaptintas 2006. Tai yra išverstas 1965 m. rusiškas straipsnis iš "Vojennaja mysl" ("Karinė mintis"). "Top secret", dėl grėsmės informacijos šaltiniui, nes pati informacija 1978 jau tikrai visai nebebuvo slapta - visi paminėti ginklai jau buvo pabuvoję amerikiečių rankose ne kartą.
               Straipsnyje lyginami TSRS ir Vakarų šalių (JAV, JK, Prancūzijos ir VFR) šaunamieji ginklai ir jų vystymo tendencijos.
               Last edited by Danas; 29th May 2017, 09:42.

               Komentuoti

               Vykdoma...
               X